V dňoch 24. - 25. augusta 2017 zamestnanci CZŠ sv. Gorazda v Námestove a tiež s kňazmi – p. kaplánom Romanom Sanigom a p. kaplánom Marekom Jamrichom navštívili pútnické miesto Marianka na Slovensku a Mariazell v Rakúsku. História o prvom cieli nášho putovania hovorí toto:
Na úpätí Malých Karpát v leží obec Marianka, ktorá je známa najmä tým, že sa tu nachádza významné pútnické miesto považované za najstaršie mariánske pútnické miesto nielen na Slovensku, ale i v celom bývalom Uhorsku – v strednej Európe. K tomuto miestu sa viaže zaujímavá legenda o tom, ako istý pustovník vytesal v dávnych dobách z dreva sošku Panny Márie, ktorú v čase nepokojov ukryl do bútľavého stromu. Keď sa o niekoľko desaťročí miestnemu zbojníkovi narodili ťažko postihnuté deti, sľúbil, že sa dá na pokánie a svoj život napraví. Nato sa mu vo sne zjavila Božia Matka a ukázala mu miesto, kde má nájsť sošku a vykopať prameň, v ktorom keď okúpe svoje deti, vyzdravejú. Stalo sa tak.
Spomínaná drevená soška je dnes umiestnená v Bazilike Narodenia Panny Márie v Marianke, ktorá – nakoľko bola postavená v 14. storočí. V lese vedľa tohto komplexu sa rozprestiera tzv. Mariánske údolie s lurdskou jaskyňou, kalváriou doplnenou kolekciou sôch v životnej veľkosti a tiež legendárnym zázračným prameňom s rotundovou Kaplnkou Svätej studne. Toľko história tohto miesta. V Marianke sme si vykonali aj krížovú cestu.
V Krasňanoch sme navštívili aj nášho bývalého kolegu – saleziána don Petra Hasidla. Naše kroky ďalej viedli k pútnickému miestu – Mariazellu. K tomuto miestu sa tiež viaže legenda: Poskytuje nám tieto informácie:
Podľa legendy o vzniku pútnického miesta Mariazell poslal v roku 1157 opát Otker z benediktínskeho kláštora St. Lambrechta mnícha menom Magnus. Mních mal za úlohu poskytnúť duchovnú starostlivosť a podporu tunajším ľuďom. Opát mu povolil, aby si mohol na dlhú cestu neveľkú, iba 48 cm vysokú sošku Panny Márie vyrezanú z lipového dreva. Večer 21. decembra mu však takmer pred cieľom spadla do cesty obrovská skala, a tak sa Magnus so svojou modlitbou obrátil o pomoc na Božiu Matku. Zrazu sa skala rozštiepila a mních tak mohol pokračovať ďalej. Po príchode do cieľa Magnus postavil sochu na peň, nad ktorým postavil prístrešok. Po „Márii v cele", ktorá sa čoskoro stala centrom duchovným centrom a onedlho aj cieľom pútnikov, je pomenované aj samotné mestečko Mariazell.
Posvätná soška je dodnes umiestnená v kaplnke uprostred baziliky a počas celého roku je zaodetá do drahých vyšívaných šiat. Len dvakrát do roka – 21. decembra a 8. septembra – je možné uzrieť ju bez nich. Za rok začatia výstavby pútnického kostola sa považuje rok 1200.
Počas nášho putovania sme prosili Pannu Máriu o jej ochranu nás, našich rodín, našej školy, ako aj tiež o sprevádzanie a jej vedenie počas nášho pozemského života, ktorý má svoj cieľ v nebi.