Reforma obsahu vzdelávania v 1.ročníku v školskom roku 2024/2025
Od septembra 2024 pokračuje postupné zavádzanie novej kurikulárnej reformy na ďalších 400 školách na Slovensku, medzi nimi aj na našej Cirkevnej základnej škole sv. Gorazda v Námestove. Školy sa mohli na jeseň 2023 zaregistrovať na dobrovoľnej báze, od školského roka 2026/2027 bude nový štátny vzdelávací program zavedený celoplošne.
Nový vzdelávací program sa bude tento rok realizovať iba v prvých ročníkoch, ktoré budú následne v tomto vzdelávaní pokračovať aj do vyšších ročníkov a každý školský rok sa pridajú noví prváci.
Vzdelávanie podľa učebných osnov si škola upravuje podľa vlastných podmienok. Budeme tak môcť pokračovať v projektovom vyučovaní, v tematických dňoch a tak lepšie prepájať jednotlivé predmety. Učivo sa rozdelí do troch vzdelávacích cyklov, ktoré naplnia deväť rokov základného vzdelávania. Prvý cyklus obsahuje 1., 2. a 3.ročník, druhý cyklus 4. a 5. ročník a tretí cyklus 6., 7., 8. a 9. ročník.
Rámcový učebný plán tried 1.ročníka je realizovaný cez VZDELÁVACIE OBLASTI:
-
Jazyk a komunikácia zahŕňa v sebe slovenský jazyk a literatúru- kľúčová oblasť pre zvládanie všetkých ostatných. Tvorí východisko pre učenie druhého, cudzieho jazyka, čím pripravujeme žiakov na mnohojazyčnú spoločnosť. Podstatou je formovať pozitívny vzťah žiakov k materinskému jazyku, budovať povedomie vlastnej kultúrnej identity ako aj chápať význam kultúrnych pamiatok. Chceme privádzať žiakov k tomu, aby využívali jazyk ako nástroj na kultivovanú komunikáciu a na rozvoj osobnostných a sebarozvíjajúcich kompetencií.
-
Matematika a práca s informáciami je druhá dôležitá vzdelávacia oblasť, v ktorej chceme cez aktívny prístup žiakov, skúmanie a objavovanie matematiky, argumentáciu a získavanie skúseností podporiť chuť objavovať a poznávať ďalej prírodné a technické vedy. Využívame najmä koncepciu matematiky od Berovcov počas celého štúdia, čiastočne Hejného metódu a mnohé iné praktické a aplikačné metódy, aby žiaci sami objavovali súsvislosti a vzťahy.
-
Človek a spoločnosť je dnes veľmi dôležitá oblasť. Žiakov chceme učiť skúmať a pozorovať svet, orientovať sa v ňom, hodnotiť ho, ale zároveň aj aktívne konať. Ľudský svet poznávame cez tieto štyri základné komponenty- človek, spoločnosť, priestor a čas.
Naša škola je zameraná na jazyky a katolícke náboženstvo, ktoré sú posilnené aj v rámci týždennej hodinovej dotácie.
Ďalší celostný rozvoj napĺňame v rámci ostatných vzdelávacích oblastí aj vo vyšších ročníkoch:
-
Človek a príroda je prepojenie predmetov, ktoré sme poznali ako Prvouku, Prírodovedu alebo Vlastivedu. Naša škola je zaradená v programe Zelenej školy, vďaka ktorej žiaci aktívne a prakticky poznávajú našu prírodu, vidia ju, môžu ju cítiť, dotknúť sa jej a vďaka bylinkovej záhrade, vyvýšeným záhonom a iným prvkom v areáli školy si žiaci aj pestujú a starajú sa vlastné rastliny, ktoré vedia aj spracovať a vnímať aj ich chuť.
-
Umenie a kultúra v rámci ktorej sa vyučuje hudobná a výtvarná výchova je v prepojení s témami hlavných predmetov. Rozvíjame v žiakoch cit pre umenie, tvorivosť, aj kreatívne a praktické vyjadrovanie cez hudbu i výtvarné diela. So žiakmi rôznych ročníkov tvoríme školský orchester, kde žiaci môžu prejaviť svoje hudobné talenty.
-
Človek a svet práce zahŕňa v sebe Pracovné vyučovanie, v ktorom učíme žiakov praktickým zručnostiam, rozvíjame jemnú motoriku a učíme ich zručnosti potrebné pre život v prepojení s rôznymi prierezovými témami.
-
Zdravie a pohyb je vzdelávacia oblasť na rozvoj telesnej a športovej výchovy, rozvíja vzťah k pohybu, osvojovanie si zdravého životného štýlu, pohybové zručnosti.
-