Profil školy
Hľa, ja robím čosi nové, teraz to klíči, nebadáte? /Iz 43,19/
Tento úryvok zo sv. písma sme si mohli prečítať pri vstupe do Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Námestove dňa 2.9.1999 a odvtedy sa začali písať dejiny tejto školy.
Cieľom Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Námestove je, aby jej absolventi poznaním pravdy a dodržiavaním mravných princípov žili hodnotný život nielen pre seba, ale aby boli osožní iným.
Zameranie školy
Prácou na vyučovaní škola podnecuje žiaka, aby nadobudol zručnosti a vedomosti, rozvinul svoje intelektuálne schopnosti, získal mravné a spoločenské postoje. Deti sú vedené, aby svoju vieru v Boha aplikovali v každodennom živote, aby získali jazykovú gramotnosť, mali pozitívny vzťah k získavaniu vedomostí svojich kvalít, pripravení uplatniť sa v zamestnaní a hlavne, aby boli zodpovední za svoj život.
Z histórie školy
Podobne, ako v iných mestách, aj v Námestove po roku 1989 niektorí kresťansky založení rodičia uvažovali, ako docieliť, aby ich deti pomáhala vychovávať nie štátna, ale cirkevná základná škola. Tieto myšlienky začali nadobúdať konkrétne podoby začiatkom roku 1996. Po konzultácii s biskupom Františkom Tondrom na Farskom úrade v Námestove sa skupina rodičov školopovinných detí z Námestova a Vavrečky podujala uskutočniť prvé kroky na zriadenie cirkevnej základnej školy. Veľkú zásluhu na jej vzniku mal vdp. Jozef Vrbovský, bývalý námestovský dekan. Na jeho podnet sa patrónom školy stal práve sv. Gorazd.
Škola bola slávnostne otvorená 2. septembra 1999. Za desať rokov prešla rôznymi zmenami. Jej bránou prešlo veľa mladých ľudí a mnohí z nich sa radi vracajú navštíviť im známe miesta, pozrieť, čo sa zmenilo. Prvou riaditeľkou školy bola Mgr. Mária Laučeková, ktorá mala na začiatku neľahkú úlohu, začínala od začiatku a vybudovala pekné dielo. Po nej viedla školu Mgr. Magdaléna Škombárová a snažila sa, aby si škola našla svoje miesto vo vedomí Námestovčanov a stala sa neoddeliteľnou súčasťou školskej štruktúry. Ing. Mgr. Marta Kurtulíková pokračovala v tomto diele. Škola dosahovala najlepšie výsledky v porovnaní s dvoma štátnymi školami.
Škola dnes
V súčasnosti je riaditeľkou školy PaedDr. Mária Uhliariková a jej zástupkyňou Mgr. Lucia Štiptová. Zriaďovateľom školy je Rímskokatolícka cirkev, Biskupstvo Spišské Podhradie - Spišská Kapitula.
Aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie, jej vedenie kladie dôraz na upravené a estetické prostredie tried, školského dvora, chodieb. O aktuálnych aktivitách školy sú žiaci informovaní prostredníctvom informačných tabúľ a násteniek. V škole vládne priateľská atmosféra medzi žiakmi navzájom i medzi žiakmi a pedagógmi. Veľkou snahou je, aby sa žiaci v škole cítili bezpečne.
Školu v súčasnosti /k 15.9.2023/ navštevuje 373 žiakov, sú zaradení do 18 tried. Učiteľský zbor kvalifikovaných pedagógov, štyri vychovávateľky, ktorí zodpovedne pristupujú nielen k vzdelávaniu, ale aj k výchove žiakov v kresťanskom duchu. Veľkú pozornosť škola venuje spolupráci s rodičmi a verejnosťou. Vyučovanie prvého cudzieho jazyka - anglického - začína od prvého ročníka. Druhý cudzí jazyk - nemecký - od siedmeho ročníka. Učitelia sa venujú žiakom aj po vyučovaní v záujmových krúžkoch. V škole pracuje výchovný poradca, plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy a vzdelávania, profesijnej orientácie detí a v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí. Znamená to, že pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia, žiakom so zmenenou pracovnou schopnosťou, nadaným a talentovaným žiakom. Spolupracuje so špeciálnym pedagógom, ktorý sa venuje zdravotne znevýhodneným žiakom i deťom s poruchami správania, učenia, vývinovými poruchami. Cez projekt: Pomáhajúce profesie na škole máme sociálneho pedagóga. Jeho úloha je predovšetkým preventívna. Je v škole preto, aby žiakom, ich rodičom ako aj pedagógom pomohol. Pomáha žiakom pri vytváraní kladného vzťahu ku škole, k vzdelávaniu, k sebe samému i k okoliu. Orientuje sa na zdravý životný štýl a upevňovanie vzťahov vo vnútri školy. Podporuje vytváranie pozitívnej väzby medzi žiakmi. Napomáha socializácii v oblasti správania. Z tohto projektu sme zamestnali 4 asistentky, ktoré sa venujú žiakom zdravotne znevýhodneným.
Súčasťou školy je kaplnka Sv. Rodiny. Žiaci ju môžu navštevovať počas prestávok, hodín náboženstva a v stredu ráno pri svätej omši. Je to najväčšie bohatstvo, ktoré máme na škole.
Po vyučovaní môžu deti tráviť voľný čas v školskom klube detí Fatima. Od jedenástej predpoludním sa v klube žiaci schádzajú, hrajú sa a venujú sa činnostiam podľa vlastného záujmu. Spoločne sa naobedujú v školskej jedálni. Po obede relaxujú, v prípade priaznivého počasia hrajú pohybové a loptové hry na čerstvom vzduchu. Navštevujú záujmové krúžky a precvičujú si učivo, a tak sa pripravujú na ďalší školský deň.
Na škole aktívne pracuje Rada rodičov, zameriava sa na rozvoj školy a pomoc deťom. Pomáha škole pri zabezpečovaní súťaží a olympiád, darčekov na Mikuláša, Deň detí a organizuje výlety pre rodičov s deťmi. Rada školy je poradným orgánom.
Výborná spolupráca je s CPPPaP, ŠPP ABC a SCŠPP v Námestove, ktoré vždy ochotne vychádzajú v ústrety pri návrhu pomoci žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
Výsledky Testovania 9
Už niekoľko rokov dosahujú deviataci Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Námestove výborné výsledky v slovenskom jazyku a matematike nad celoslovenský priemer. Väčšina našich absolventov študuje na gymnáziu a stredných odborných školách.
Akcie školy a duchovné aktivity
-
- Misijný jarmok pripravený žiakmi, učiteľmi a rodičmi na oboznámenie sa s činnosťou misionárov a ich podpora
- Športový deň
- Predvianočné pozdravy starým ľuďom pripravované žiakmi a učiteľmi 1. stupňa
- Školská úprava tradičného Putovania svätej rodiny po rodinách
- Príprava vianočnej piesne
- Stretnutie absolventov školy v deň odpustu Svätej rodiny
- Ples rodičov s deťmi - veľmi úspešná tradičná akcia
- Duchovné obnovy pre rodičov
- Triedne odpusty spojené s duchovnými obnovami
- Mesačné duchovné obnovy pre učiteľov a ostatných zamestnancov
- Duchovné cvičenia pre zamestnancov
- Spolupráca pri príprave 1. sv. prijímania vo farnosti, modlitba v rodine
- Príprava birmovancov v spolupráci učiteľov školy s FÚ
- Príprava a účasť na púti prvoprijímajúcich a birmovancov farnosti
- Karneval pre žiakov školy
- Pôstne aktivity: Tehlička pre misie, krížová cesta pre 1. stupeň , 2. stupeň
- Výlety rodičov s deťmi
- Spolupráca pri príprave Dňa farnosti
- Deň detí - vedomostné a športové súťaže v prírode, ceny sponzorovali rodičia
- Besedy pre žiakov na témy: misie, ochrana prírody, výchova k rodičovstvu, ochrana zdravia
- Zber papiera, plastov, elektrospotrebičov, bateriek
- Sadenie stromčekov v spolupráci s Lesným závodom v Námestove
- Návštevy divadelných a hudobných predstavení
- Výchovné koncerty zamerané na prevenciu - drogy, šikanovanie, alkohol
Vízia školy
Naše priority: 1. vyučovanie jazykov, 2. IKT + inovácie, 3. integrovaní žiaci, 4. rodina, 5. spoločenstvo v škole
- Chceme byť školou, ktorá vytvára rodinné spoločenstvo, kde sa každý žiak i učiteľ cíti byť prijatý ako jedinečná osobnosť.
- Chceme byť prostredím, ktoré je otvorené živým cirkevným tradíciám a dáva dôraz na osobnú vieru. Chceme byť prostredím, kde žiak nadobúda vyšší štandard vyučovania cudzích jazykov.
- Podporujeme inovatívne pedagogické prístupy, ktoré umožňujú využiť digitálne technológie na dosiahnutie vzdelávacích cieľov potrebám 21. storočia.
Škola je zapojená v týchto projektoch a programoch:
- Pomáhajúce profesie r.2021-2023 (zamestnali sme: 1 sociálny pedagóg, 4 asistenti)
- Digitálny koordinátor r.2021-2023
- Erasmus plus ( získali sme akreditáciu na 5 rokov 2022-2027)
- Zelená škola 2022-2024
Škola sa v minulosti zapojila sa do týchto projektov:
-
- Zlepšenie prístupu k vzdelávaniu a vzdelávacích výsledkov žiakov so ŠVPP a zo SZP v CZŠ Námestovo (sociálny pedagóg) 09/2018 – 08/2021
- Zvýšenie kvality vzdelávania, rozvoj gramotnosti r.2019-2022
- Aktivačná činnosť formou dobrovoľníckej služby (3 pomocní pracovníci 09/2020-02/2021 )
- Nadácia Volkswagen Slovakia -vybudovanie knižnice 05/2019-10/2019
- Praxou k zamestnanosti 9/2019 – 6/2020 práca asistenta pre žiaka z ÚRPSVR
- Úprava okolia školy (cez Johnson Controls) bola začatá úprava prostredia za školou
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva (interaktívna tabuľa, notebook, 20 tabletov, Wifi router, softwer)
- Aktivizujúce metódy vo výchove (edukačný balíček, 1 interaktívna tabuľa, 1 dataprojektor)
- Zvyšovanie kvality vzdelávania s využitím elektronického testovania
- Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách (didaktické pomôcky na výučbu)
- Počítače cez Visteon - 11ks
- Vybavenie gymnastickej miestnosti (1000 € Raiffensein bank).
- Nadácia Volkswagen Slovakia (vybudovanie knižnice) 05/2019-10/2019 (1000 €).
- Ovocie do škôl deti dostávajú raz do týždňa jedno ovocie a jeden džús
- Oprava havarijného stavu rozvodov elektrickej energie
- Tehlička pre Afriku – žiaci budujú nejakú stavbu prilepovaním tehličiek, ktoré si zakúpia. Vyzbierané prostriedky sa odovzdajú na daný účel.
- Boj proti hladu – vincentínska rodina organizuje predávanie medovníkových srdiečok, za ktoré podporuje na každý rok určený projekt.
- Výmenný projekt s Dánskom
- Projekt Erazmus+
- Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie / interakt.tabuľa/
- Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť /ANJ pre prvý stupeň/
- Modernizácia vzdelávacieho procesu na základných školách /vyučovanie IKT/
- Nenápadní hrdinovia, ktorý bol zameraný na politických väzňov. Získali sme umiestnenie v bronzovom pásme
- Infovek – počítačové vybavenie školy
- Projekt cez Johnson Control - úprava okolia školy
- Otvorená škola 2009: Zvýšenie zručností žiakov, učiteľov, dôchodcov a ostatného obyvateľstva v oblasti informačno-komunikačných technológií
- Otvorená škola - oblasť športu 2009 - Hokej bez korčúľ: hokejbal a florbal, voľnočasové aktivity
- Informácie okolo nás – cez noviny Sme: Získanie pre školu pracovné zošity
- Digitálni Štúrovci – počítačové vybavenie školy
Rekonštrukcia školy:
Získali sme prostriedky z MsÚ v Námestove v 07/2022 na opravu podlahy v triede, kde bola uhoľňa, vymenili sme radiátory na prízemí a prvom poschodí a dali vybudovať klímu v triedach pod strechou. Na rekonštrukciu strechy sme získali prostriedky z MŠSVR SR v r.2021 ako havarijný stav. Tiež sme získali prostriedky z MŠSVR SR na opravu elektrických rozvodov v r.2019 ako havarijný stav. Podarilo sa nám vybudovať tri nové triedy pod CVČ z vlastných a sponzorských prostriedkov v r.2017. Cez projekt Zníženie energetickej náročnosti a modernizácia CZŠ sv. Gorazda Námestovo v r.2012 sme mohli cez projekt z EU zatepliť budovu a vybudovať poschodie pod strechou. Pribudli nám nové učebne, z toho jedna odborná. Projekt podal MsÚ, ktorý je majiteľom budovy.
Duchovná pomoc:
Máme veľmi úzku spoluprácu s farským úradom, p. dekan Miloš Pekarčík sa stará a zaujíma o školu. P. kapláni učia na našej škole. Pomoc našich duchovných otcov spočíva: v pravidelnom slúžení svätých omší, spovedaní, slávení triednych odpustov, sviatkov. Ponúkajú duchovné poradenstvo, duchovné obnovy pre zamestnancov, pre žiakov.
-