Milí rodičia,
po straty a nálezy uvedené na fotografiách sa môžete zastaviť už len do konca tohto týždňa - piatku 28.6.2024.
ďakujeme za pochopenie
Milí rodičia,
po straty a nálezy uvedené na fotografiách sa môžete zastaviť už len do konca tohto týždňa - piatku 28.6.2024.
ďakujeme za pochopenie
My štvrtáci sme sa od 10. - do 14. júna zúčastnili Školy v prírode v Ružomberku. V závere školského roka to bol príjemne strávený čas, naplnený hrami, športom, pobytom v prírode, či tancom. Programom nás prevádzali animátori s cestovnej kancelárie Wachumba. Prežili sme nezabudnuteľné chvíle oddychu strávené šantením v bazéne a tiež jazdou na koni. Zaujali nás domáce zvieratá z farmy Penziónu Gejdák. Cestou domov sme navštívili Múzeum ručnej výroby papiera v Ludrovej, kde sme sa mohli zapojiť do už zabudnutého procesu ručnej výroby papiera, ako aj spoznať jeho históriu vzniku.
Ďakujeme za krásne zážitky a spoločne prežitý čas, ktorý bol pre všetkých obohatením.
Po dlhšej prestávke sa opäť v júni konala celoslovenská súťaž Gorazdovo výtvarné Námestovo. Cirkevná základná škola sv. Gorazda patrí medzi spoluorganizátorov súťaže, keďže škola nesie meno sv. Gorazda.
20. júna 2024 prebiehal už XXVIII. ročník tejto celoslovenskej výtvarnej súťaže detí a mládeže zameranej na národnú históriu. Súťaž a jej celkové zameranie smeruje k profilácii historického vedomia žiakov, k záujmu o dejiny vlastného národa, k formovaniu zdravého sebavedomia. Taktiež podporuje výtvarné talenty a tvorivosť žiakov. Samotní žiaci sa mohli zapojiť do súťaže stvárňovaním týchto tém: osobnosti Veľkej Moravy a tiež ilustráciami literárnych diel od slovenských autorov, a to rôznych žánrov.
Tento rok sme získali aj pekné ocenenia: Agátka Zanovitová a Miška Bedrichová, tiež cenu poroty získala Veronika Borgulová.
Žiaci 1. stupňa v dopoludňajších hodinách kreslili na Hviezdoslavovom námestí, potom nasledovala vernisáž a odovzdanie ocenení. Naši starší žiaci sa zapojili do slávenia sv. omše vo farskom kostole.
Tešíme sa z talentov našich žiakov, ako aj z pekného ocenenia a tiež sa aj naďalej chceme nechať viesť tým Nebeským Maliarom, aby On sám vtláčal do našich sŕdc svoj obraz, ktorého odrazom budú dobré skutky, konané na Jeho oslavu a dobro druhých ľudí!
Pridaj sa k nám :-)
V Trstenej sa konal 32. ročník súťaže v recitovaní spirituálnej poézie a prózy Dilongova Trstená. Našu školu reprezentovali Matúš Holienčin zo 6.A. a Ján Kurtulík z 5.B. V kategórii mladší žiaci Janko Kurtulík získal tretie miesto. Blahoželáme a ďakujeme za reprezentáciu.
Práve teraz otvorili e-shop našej školy, len na krátku chvíľu!
Máme skvelú správu! E-shop našej školy práve otvára svoje virtuálne dvere, ale pozor – len na obmedzenú dobu! Nepremeškajte jedinečnú príležitosť a kúpte si štýlové a trendy oblečenie z novej školskej kolekcie. Buďte medzi prvými, ktorí si vyberú svoj obľúbený kúsok! Viac na e-shope!
V posledný májový týždeň sme sa v našej škole zamerali na regionálnu výchovu a tradičnú ľudovú kultúru. Počas hodín techniky, v rámci témy racionálne jedlá, sme so žiakmi 9. ročníka vyrábali tradičné nátierky a piekli domáci chlieb. Žiaci si tak vyskúšali nové zručnosti, ktoré môžu využiť v bežnom živote.
Posledný májový týždeň sa niesol vo folklórnom duchu. Aby sme nezabudli na naše ľudové tradície, výzva znela, prísť oblečený v kroji alebo aspoň nejakej jeho časti alebo zakomponovať do svojho oblečenia nejaký folklórny prvok. Niektorí našli v šatníku aj krásne kroje a niektorí sa nápadito prizdobili stužkou, čelenkou a klobúkom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.
Dňa 13. mája 2024 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v poľskom Osvienčime. Navštívili tábor Auschwitz – Birkenau, prešli po autentických priestoroch bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora.
Niekoľko myšlienok samotných deviatakov:
„Pri príchode ma prekvapilo, že ten koncentračný tábor bol taký veľký.“
„Keď sme videli baraky, krematóriá, hliadkovacie veže, ostnaté drôty už vtedy som si povedal kde až môže zájsť nenávisť človeka voči inej rase.“
V knihách a filmoch je toto miesto ukázané ako veľmi pusté, tmavé, všade je len blato, vysoké ploty s elektrickým napätím, ostnaté drôty...No keď sme tam prišli, realita bola úplne iná. Všade bola zeleň, skoro ako v parku.“
„Bolo tam veľa väzenských ciel, ale najviac ma zaujala miestnosť, v ktorej boli 3 malé trestanecké cely, kde museli celú noc stáť štyria väzni a na druhý deň pracovať.“
„Keď som si predstavila seba na ich mieste, naplnil ma strach, bolesť, hnev...Oni sa tam museli tlačiť šiesti na jednej posteli, plnej hmyzu, v chlade, nepohodlí...Naozaj som vďačná za moju izbu a posteľ.“
„ Je niečo hrozné vidieť, že ľudia, ktorí nikomu nič zlé neurobili, museli toto zažiť a trpieť tam.“
„Zaujala ma cela, v ktorej zahynul Maximilián Kolbe – obetoval sa za druhého väzňa. Pápež Ján Pavol II. tam venoval sviecu na pamiatku.“
„Do tábora ich priviezli vo vagónoch pre dobytok, kde mnohí aj zomreli.“
„Zaujal ma nápis na bráne: Arbeit macht frei – práca oslobodzuje. Písmeno B, ktoré bolo otočené naopak.“
„Bol som udivený z toho, koľko veľa vecí tam bolo – vlasy, kufre, nádoby, okuliare, topánky, protézy,...“
„Pre mňa také najviac zarážajúce a brutálne bolo, keď sme boli pri múre smrti, plynových komorách...“
„Väzni nemali inú možnosť len myslieť na svoje prežitie, pretože inak by umreli oveľa skôr.“
„Keď sa človek započúva do tých príbehov a zamyslí sa nad tým, že tá topánka mala svojho majiteľa, alebo že tie vlasy sú skutočné, tak to je strašné...a vtedy, keď to človek vidí a fakt sa nad tým zamyslí, tak vtedy pochopí, že má naozaj šťastie, že má čo jesť, piť, má svoju posteľ, že sa má kde osprchovať... zároveň mu ide hlavou, ako môže byť niekto tak krutý, že dokáže zabiť, ubližovať, týrať.“
„Prekvapili ma tie plynové komory, aké to tam bolo a všade bol taký ťažký dusný vzduch, stále som tam cítila ten smútok a tú bolesť, ktorú prežili nevinní ľudia.“
„Na tejto exkurzii ma zaujali tie dve tony vlasov čo tam boli.“
„Prekvapilo ma to prostredie. Nepôsobilo to veľmi ako koncentračný tábor, ale skôr ako park, pretože tam boli všade stromy, krásne zelená tráva.“
„Nechápem, ako môžu niektorí ľudia tvrdiť, že sa niečo také nestalo, že holokaust nikdy nebol. Mali by tam ísť a uvedomiť si, čo sa vtedy dialo.“
„Osvienčim mi ukázal, aké dôležité je pamätať si históriu, aby sa takéto hrozné veci už nikdy nestali.“
„Z týchto vecí som bola šokovaná a znechutená, že ako sa mohlo niečo tak veľmi neľudské stať. Preto si myslím, že by si ľudia mali viac vážiť a byť vďačný za veci, ktoré máme a hlavne za mier.“
„Kto sa nedokáže poučiť z histórie, je odsúdený na jej opakovanie.“ George Santayana
Mgr. Mária Ondrošová
Powered by aSc EduPage