Posledný májový týždeň sa niesol vo folklórnom duchu. Aby sme nezabudli na naše ľudové tradície, výzva znela, prísť oblečený v kroji alebo aspoň nejakej jeho časti alebo zakomponovať do svojho oblečenia nejaký folklórny prvok. Niektorí našli v šatníku aj krásne kroje a niektorí sa nápadito prizdobili stužkou, čelenkou a klobúkom. Ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili.
Dejepisná exkurzia – Osvienčim
Dňa 13. mája 2024 sa žiaci deviateho ročníka zúčastnili dejepisnej exkurzie v poľskom Osvienčime. Navštívili tábor Auschwitz – Birkenau, prešli po autentických priestoroch bývalého nacistického koncentračného a vyhladzovacieho tábora.
Niekoľko myšlienok samotných deviatakov:
„Pri príchode ma prekvapilo, že ten koncentračný tábor bol taký veľký.“
„Keď sme videli baraky, krematóriá, hliadkovacie veže, ostnaté drôty už vtedy som si povedal kde až môže zájsť nenávisť človeka voči inej rase.“
V knihách a filmoch je toto miesto ukázané ako veľmi pusté, tmavé, všade je len blato, vysoké ploty s elektrickým napätím, ostnaté drôty...No keď sme tam prišli, realita bola úplne iná. Všade bola zeleň, skoro ako v parku.“
„Bolo tam veľa väzenských ciel, ale najviac ma zaujala miestnosť, v ktorej boli 3 malé trestanecké cely, kde museli celú noc stáť štyria väzni a na druhý deň pracovať.“
„Keď som si predstavila seba na ich mieste, naplnil ma strach, bolesť, hnev...Oni sa tam museli tlačiť šiesti na jednej posteli, plnej hmyzu, v chlade, nepohodlí...Naozaj som vďačná za moju izbu a posteľ.“
„ Je niečo hrozné vidieť, že ľudia, ktorí nikomu nič zlé neurobili, museli toto zažiť a trpieť tam.“
„Zaujala ma cela, v ktorej zahynul Maximilián Kolbe – obetoval sa za druhého väzňa. Pápež Ján Pavol II. tam venoval sviecu na pamiatku.“
„Do tábora ich priviezli vo vagónoch pre dobytok, kde mnohí aj zomreli.“
„Zaujal ma nápis na bráne: Arbeit macht frei – práca oslobodzuje. Písmeno B, ktoré bolo otočené naopak.“
„Bol som udivený z toho, koľko veľa vecí tam bolo – vlasy, kufre, nádoby, okuliare, topánky, protézy,...“
„Pre mňa také najviac zarážajúce a brutálne bolo, keď sme boli pri múre smrti, plynových komorách...“
„Väzni nemali inú možnosť len myslieť na svoje prežitie, pretože inak by umreli oveľa skôr.“
„Keď sa človek započúva do tých príbehov a zamyslí sa nad tým, že tá topánka mala svojho majiteľa, alebo že tie vlasy sú skutočné, tak to je strašné...a vtedy, keď to človek vidí a fakt sa nad tým zamyslí, tak vtedy pochopí, že má naozaj šťastie, že má čo jesť, piť, má svoju posteľ, že sa má kde osprchovať... zároveň mu ide hlavou, ako môže byť niekto tak krutý, že dokáže zabiť, ubližovať, týrať.“
„Prekvapili ma tie plynové komory, aké to tam bolo a všade bol taký ťažký dusný vzduch, stále som tam cítila ten smútok a tú bolesť, ktorú prežili nevinní ľudia.“
„Na tejto exkurzii ma zaujali tie dve tony vlasov čo tam boli.“
„Prekvapilo ma to prostredie. Nepôsobilo to veľmi ako koncentračný tábor, ale skôr ako park, pretože tam boli všade stromy, krásne zelená tráva.“
„Nechápem, ako môžu niektorí ľudia tvrdiť, že sa niečo také nestalo, že holokaust nikdy nebol. Mali by tam ísť a uvedomiť si, čo sa vtedy dialo.“
„Osvienčim mi ukázal, aké dôležité je pamätať si históriu, aby sa takéto hrozné veci už nikdy nestali.“
„Z týchto vecí som bola šokovaná a znechutená, že ako sa mohlo niečo tak veľmi neľudské stať. Preto si myslím, že by si ľudia mali viac vážiť a byť vďačný za veci, ktoré máme a hlavne za mier.“
„Kto sa nedokáže poučiť z histórie, je odsúdený na jej opakovanie.“ George Santayana
Mgr. Mária Ondrošová
4
Naše priateľstvo s Pánom Ježišom
Na hodinách náboženstva sme aj tvorili, napr. vyrobili sme si krstnú košieľku, vlastnú ovečku, kráľovské koruny, lebo sme kráľovské Božie deti. Tiež sme kreslili patróna našej triedy i ročníka sv. Dominika Sávia a pravidelnou modlitbou sme ho prosili o príhovor i ochranu. Tiež sme sa zúčastňovali na detských sv. omšiach, kde sa nám prihováral p. kaplán Martin Schreiner.
V sobotu pred 1. sv. prijímaním sme prijali sv. zmierenia a deň nato, 26. mája 2024, sme prvýkrát prijali Pána Ježiša v Eucharistii. Prežívali sme obrovskú radosť.
Za tento veľký Dar sme ďakovali, my všetci tretiaci, spoločným putovaním na pekné miesto – Bobrovskú Kalváriu. Čakalo nás slávenie sv. omše v bobrovskom kostole a doobedie plné hier a zábavy. Každý tretiak dostal malý darček – sladkosť a myšlienky požehnania.
Budeme sa snažiť, aby naše priateľstvo s Pánom Ježišom pokračovalo každý deň, aby sme cítili jeho prítomnosť a sprevádzanie na našej ceste životom, či to budú chvíle radostné alebo aj ťažšie.
1
Oslávili sme Deň Európy
Každý rok si 9. mája pripomíname Deň Európy, ktorý pre nás znamená sviatok mieru, jednoty a prosperity. Zároveň pre Slovensko je tento rok významný, nakoľko si pripomíname 20. výročie nášho vstupu do Európskej únie. Žiaci 6. ročníka počas hodín občianskej náuky vytvárali plagáty o Európskej únií. Prostredníctvom prezentácie si viac uvedomili, čo znamená byť jej členom. Prostredníctvom rozhlasu predstavili aj ostatným žiakom našej školy, čo je Deň Európy, aký má pre nás význam, a prečo by sme ho mali spoločne oslavovať.
V tento deň aj žiaci, ktorí sa zúčastnili mobilít v rámci projektu Erasmus+, prezentovali svoje skúsenosti a zážitky v triedach svojim rovesníkom i mladším žiakom. Žiaci si vypočuli, ako sa im darilo na Malte, či v Chorvátsku. V máji nás čaká mobilita do partnerskej školy vo Švédsku.
2
Výstava - včely a včelárstvo
Dnes sme v našej škole rozložili výstavu o včelách a včelárstve. Môžeme si pozrieť rôzne zaujímavosti o včelách a vystavené sú aj nástroje, ktoré sa používajú pri starostlivosti o včely. Ďakujeme Správe CHKO Horná Orava za jej zapožičanie. Naši žiaci mali besedu so včelárom. V školskej záhrade "pomáhame" včelám.
3
22. apríl – SVETOVÝ DEŇ ZEME
My sme ho dnes v Zelenej škole oslavovali rôznymi aktivitami. Žiaci deviateho ročníka pripravili rovesnícke vzdelávanie súvisiace s environmentálnou výchovou pre žiakov prvého stupňa. Tretiaci vyzbierali odpadky v uliciach v blízkosti školy, cestou sa zastavili na ihrisku, kde našli prekvapenie v podobe jašterice. Časť žiakov piateho a šiesteho ročníka vysadili 240 kusov stromov v blízkom lese. Šiestaci sa venovali digitálnym zručnostiam v Canve a pripravovali plagáty s témou Ochrana prírody. Siedmaci vyrábali netopierie búdky, pripravovali podklad pod lavičku priateľstva a dievčatá sa postarali o občerstvenie. Žiaci ôsmeho ročníka vysiali kvitnúcu lúku z ktorej sa budú tešiť včely a motýle, pozametali chodníky a vypleli okrasné záhony okolo školy. Podarilo sa nám osadiť dve popisné tabule – Bylinkovú záhradu a Kvitnúcu lúku. Keďže deviataci za chvíľu vyletia z nášho hniezda, museli toho zvládnuť viac ako iné ročníky. Prvé dve hodiny chodili so spevom a hudbou po triedach, kde im žiaci naviazali stužky na máj a na záver pracovno – vzdelávacieho dňa máj postavili. Učenie v škole nie je len o vedomostiach a laviciach, je skvelé, že sa naši žiaci môžu učiť aj praktické zručnosti, ktoré určite v živote využijú.
16
Pozdravujem vás, hory, lesy…
To sú slová z básne oravského velikána P. O. Hviezdoslava. Láska k prírode, jej ochrana, skrášľovanie okolia, v ktorom žije a pracujeme. Sadenie stromčekov v spolupráci s Lesmi SR boli náplňou Dňa Zeme na Cirkevnej základnej škole sv. Gorazda. Naši piataci a a šiestaci v spolupráci s lesníkmi zasadili mnohé listnaté aj ihličnaté stromy a tiež prežili krásne a užitočne prežité dopoludnie.
Máj, mesiac zasvätený Panne Márii
Máj je tradične zasvätený Panne Márie. Na pôde našej školy sme opäť privítali Kaplnku Panny Márie, ktorá „putovala po jednotlivých triedach.“
Naši najmladší sa budú modlievať Loretánske litánie a následne si vymaľujú na plagáte kvietok.
Tretiaci budú mať aktivity rozdelené po jednotlivých májových týždňoch, napr. prvý týždeň sa budú cvičiť v čnosti nábožnosti. Môžu sa pomodliť desiatok ruženca alebo litánie, navštíviť kaplnku alebo častejšie ísť na sv. omšu.
Druhý májový týždeň sa budú cvičiť v láske k Bohu a k blížnym.
Počas tretieho týždňa – symbol ľalie – čistota. A posledný týždeň bude zameraný na čnosť vďačnosti.
V tretiackych triedach budú dané aktivity prezentované priebežne na hodinách náboženstva.
Veríme, že všetky tieto a mnohé iné aktivity nám pomôžu cez Pannu Máriu, modlitbu k nej a skrze jej orodovanie byť bližšie k Jej Synovi – Ježišovi.
Pekné druhé miesto v malom futbale ml. žiakov
Školský pohár SFZ chlapcov
Dňa 18.04.2024 sa na ihrisku pri CVČ Maják Námestovo uskutočnilo okresné kolo v malom futbale mladších žiakov. Naši mladí futbalisti v konkurencii piatich najlepších základných škôl v okrese obsadili pekné druhé miesto. Našu školu reprezentovali: Bolibruch Dávid, Drunek Filip, Grigeľ Marián, Chorvát Marek, Kapičák Jakub, Masničák Jozef, Mikuška Jakub, Rajský Sebastian, Škombár Imrich, Bugan Matiaš Srdečne gratulujeme !!!
Účastníci: CZŠ sv. Gorazd Námestovo,
ZŠ s MŠ Lokca,
ZŠ s MŠ Mútne ZŠ s MŠ Novoť,
ZŠ s MŠ Oravská Polhora,
Výsledková listina: 1. miesto: ZŠ s MŠ Novoť 10b
2. miesto: CZŠ sv. Gorazd Námestovo 10b
3. miesto: ZŠ s MŠ Oravská Polhora 6b
4. miesto: ZŠ s MŠ Lokca 3b
5. miesto: ZŠ s MŠ Mútne 0b
Výsledky zápasov:
1. ZŠ s MŠ Novoť - ZŠ s MŠ Lokca 6:2
2. ZŠ s MŠ Oravská Polhora - ZŠ s MŠ Mútne 3:1
3. CZŠ sv. Gorazd Námestovo - ZŠ s MŠ Lokca 4:2
4. ZŠ s MŠ Novoť - ZŠ s MŠ Oravská Polhora 4:1
5. CZŠ sv. Gorazd Námestovo - ZŠ s MŠ Mútne 4:3
6. ZŠ s MŠ Oravská Polhora - ZŠ s MŠ Lokca 6:2
7. ZŠ s MŠ Novoť - CZŠ sv. Gorazd Námestovo 2:2
8. ZŠ s MŠ Mútne - ZŠ s MŠ Lokca 1:2
9. ZŠ s MŠ Oravská Polhora - CZŠ sv. Gorazd Námestovo 0:3
10. ZŠ s MŠ Novoť - ZŠ s MŠ Mútne 7:3
Hľadaj a poznaj chránené stromy na Orave
Nastal čas vyhodnotenia aktivity Zelenej školy – Hľadaj a poznaj chránené stromy na Orave. Veľmi pekne ďakujeme rodičom, žiakom a učiteľom, ktorí sa do tejto poznávacej výzvy zapojili. Sme vďační rodine Rentkovej, ktorá prešla všetky chránené stromy na Orave a urobila prehľadnú tabuľku o aktuálnom stave stromov. Ako druhá skončila rodina Vošková, ktorej sa podarilo spoznať 12 chránených stromov a na tretom mieste sa umiestnila rodina Stieranková, ktorá objavila 7 chránených stromov. Srdečne gratulujeme a veríme, že ste si užili pekný čas strávený s rodinou v prírode. Ďakujeme firme www.cukrarenskedekoracie.sk za darované darčekové poukazy v hodnote 30 €. Víťazi sa tešia aj z knihy Lesníček, ktorá im bude pripomínať túto krásnu aktivitu.
74
Pán je môj Pastier
Počas týždňa modlitieb za duchovné povolania sme pri našich prvoprijímajúcich prežili aktivitu zameranú na dobrého Pastiera. Každý žiak si vytvoril ovečku so svojím menom, ktorú sme umiestnili do „košiara“ s ostatnými ovečkami a Pastierom.
Spomenutá aktivita má všetkým pripomínať, že sme Bohom milovaní, Pán sa o nás stará, keď sa stratíme, hľadá nás…
Tiež sme v modlitbe mysleli na našich kňazov.
Naša návšteva Spišskej Kapituly
Dňa 20. 03. 2024 žiaci 7. a 8. ročníka putovali do Levoče, pútnického miesta našej diecézy. Mariánska svätyňa nás privítala v slnečnom jase. Sv. omšu slúžil náš pán kaplán Andrej Branický, ktorý nám trošku povedal o tejto svätyni. Miništranti, lektori, speváci, všetci ako jedná rodina, sme prežili sv. omšu.
Nasledovala cesta na Spišskú Kapitulu. Po ceste sme obdivovali krásny Spišský hrad. V seminári nás privítal náš bohoslovec Marián Murín, bývalý žiak našej školy, ktorý je už piatak. Zaviedol nás do kaplnky sv. Jána Nepomuckého, kde sme sa pomodlili a tiež nám porozprával o seminári. Veľmi sme sa potešili stretnutiu s ďalším naším bývalým žiakom Marekom Kurtulíkom. V seminári sme mali pripravený obed, takto posilnení sme navštívili Katedrálu sv. Martina. Pán kaplán nám porozprával o histórii tohto miesta. Veľmi sme sa potešil osobnému stretnutiu s naším otcom biskupom Františkom Trstenským. Bolo to milé zvítanie, tešil sa, že prišli Oravci. Prihovoril sa nám milým slovom, priblížil nám svoj erb a spoločná fotografia zavŕšila naše stretnutie.
A na záver nemohla chýbať návšteva obchodného centra. Počasie bolo nádherné. Myslím, že to bol krásny požehnaný výlet.
5
Kvetinová výzva
Milí žiaci a rodičia,
v mesiaci apríl máme v škole spoločnú tému rešpektu k prírode. Na ranných kruhoch debatujeme o environmentálnych témach. Chceli by sme priniesť zeleň do našich tried vo forme izbových rastlín. Vyzývame našich žiakov, aby v priebehu mesiaca priniesli kvetiny v kvetináčoch do svojich tried. V škole sa budú o ne starať a na konci školského roka si ich môžu zobrať naspäť domov.
Ďakujeme za spoluprácu.
KRÍŽ – veľký symbol z malých štipcov
Kríž pre nás kresťanov predstavuje nádej, znamenie víťazstva, pretože prostredníctvom kríža bola smrť definitívne porazená.
Aj so žiakmi 9. ročníka sme sa počas pôstneho obdobia zamerali na symbol, ktorý nás týmto liturgickým obdobím sprevádza. Z drevených štipcov sme vyrábali rôzne druhy krížov, a tým sa učili nielen novej zručnosti, ale aj trpezlivosti a kreativite. Spoločne sme vytvorili v exteriéri Golgotu s Božím hrobom, ktorý nás upriamuje na obetujúcu Lásku.
1
Vyrob vtáčiu búdku alebo vtáčie kŕmidlo
Milí žiaci, rodičia, starí rodičia,
1. apríl je SVETOVÝ DEŇ VTÁCTVA.
Pozývame Vás zapojiť sa do našej výzvy
a v priebehu apríla priniesť vyrobenú búdku, alebo kŕmidlo do školy.
Prežite pekný spoločný čas výrobou vtáčej búdky alebo vtáčieho kŕmidla.
Spoločne ich osadíme v našej školskej záhrade.
Tešíme sa, že prilákame vtáčiky do školského areálu.
Tehlička pre Južný Sudán
Najväčšia radosť pri lepení tehličiek mali naši najmenší. Zbierka prebiehala v dvoch budovách CZŠ sv. Gorazda. Od detí, rodičov a darcov sme vyzbierali a na účet odoslali 421 eur. Ďakujeme všetkým štedrým darcom za ich otvorené i citlivé srdce. Tešíme sa, že máme medzi sebou takých ľudí, ktorí myslia na tých, ktorí sú odkázaní na pomoc iných.
Ďakujeme!