Milí NAŠI KLIENTI, RODIČIA, DETI a všetci, ktorí nás potrebujete :-) ...
Pracujeme pre Vás ďalej ...
viac sa dočitate v prílohe Pracujeme_pre_Vas_dalej.pdf
S úctou, vďakou a prianím pevného zdravia zamestnanci CPPPaP Námestovo.
Milí NAŠI KLIENTI, RODIČIA, DETI a všetci, ktorí nás potrebujete :-) ...
Pracujeme pre Vás ďalej ...
viac sa dočitate v prílohe Pracujeme_pre_Vas_dalej.pdf
S úctou, vďakou a prianím pevného zdravia zamestnanci CPPPaP Námestovo.
Vážení rodičia,
na základe usmernenia MŠVVŠ v SR bude škola uzavretá v dňoch od 16.3.2020 do 27.3.2020 vrátane. Keďže nebude prebiehať vyučovanie, chceme, aby žiaci tento čas využili aj na samoštúdium, preto Vám budú učitelia sprístupňovať učebné materiály cez edupage alebo email. Chceme Vás poprosiť, aby ste svoju poštu kontrolovali častejšie a žiaci si mohli vypracovávať úlohy priebežne. Vyučujúcich môžete kedykoľvek kontaktovať aj telefonicky.
Žiadame Vás o zodpovedný prístup, aby sme vzniknutú situáciu s Božou pomocou zvládli čo najlepšie.
Vedenie CZŠ
Dňa 19. februára sa na našej škole konala obľúbená súťaž Sing a song.
Žiaci druhého stupňa súťažili v kolektívnom speve anglickej piesne. Porota mala náročnú úlohu vybrať z jednotlivých speváckych výkonov ten najlepší, keďže triedy spolu s učiteľmi anglického jazyka si dali záležať na celkovej príprave svojej piesne.
Ďakujeme za umelecký zážitok!
Sv. Dominik Sávio je triednym patrónom našich tretiakov, ktorí sa pripravujú prvýkrát prijať Pána Ježiša vo sv. prijímaní.
Preto sa naši tretiaci zúčastnili popoludnia , na ktorom sa podľa príkladu sv. Dominika Sávia učili o Božej láske, o nebezpečenstve a nástrahách hriechu a o pomoci Pána Ježiša v boji proti nemu. Prostredníctvom filmu o živote o sv. Dominika Sávia, cez rôzne aktivity a hry a hlavne cez modlitbu si uvedomovali, čo to znamená dobre sa pripraviť na prijatie Pána Ježiša. Toto naše stretnutie
Koncom februára sa učitelia našej školy zúčastnili duchovných cvičení v peknom prostredí bývalého kňazského seminára v Badíne. Celými duchovnými cvičeniami nás prevádzal vdp. Miloš Pekarčík, ktorý nám svojím slovom ukázal ako prepojiť Sväté písmo s naším životom. Každý deň sme sa zúčastnili svätej omše, modlitby svätého ruženca, spoločného čítania Svätého písma a jeho analýzy. V kaplnke sme mali možnosť adorácie pri vyloženej Sviatosti Oltárnej, kde sme mali príležitosť odovzdať nášmu Nebeskému Otcovi všetko čo nás teší, trápi a počúvať jeho plány s nami. Počas týchto troch dní sme načerpali množstvo síl, pokoja a novej energie do ďalšej práce. Bol to naozaj požehnane strávený čas.
Ďakujeme!
V dňoch 27. až 31. januára 2020 sa žiaci siedmeho ročníka CZŠ sv. Gorazda v Námestove zúčastnili lyžiarskeho výchovno-vzdelávacieho kurzu s ubytovaním. Za miesto pobytu sme zvolili lyžiarske stredisko SKI Zábava, v obci Hruštín. Lyžiarskeho kurzu sa zúčastnilo 32 žiakov pod vedením vedúceho kurzu Ing. I. Jendrušáka a 3 inštruktorov z radu pedagogických pracovníkov.
Hlavným cieľom lyžiarskeho kurzu bolo osvojiť si základné lyžiarske zručnosti a vedomosti na úrovni bezpečného pohybu na lyžiach v nenáročnom teréne.
Radosť z tohto pekného športovo-rekreačného zážitku žiakom umocňovalo pekné horské prostredie, kvalitné ubytovanie s dobrou stravou, upravené zjazdovky a predovšetkým pomoc našich sponzorov.
Veľké Vďaka a Pán Boh zaplať vyjadrujeme:
„Mojej matky reč je krásota, je milota, rozkoš, láska svätá....
Môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá a moja odev, ktorej neviem ceny.
/P. O. Hviezdoslav – Mňa kedys zvádzal svet/
Počas mesiaca február a marec sme zorganizovali a zapojili sme sa do týchto podujatí: Medzinárodný deň materinského jazyka - aktivity podporujúce čitateľské zručnosti, rozvoj tvorivosti, ako aj poznanie pamiatok regiónu Oravy - pamätná izba M. Hamuljaka, stena významných osobností, návšteva miestneho cintorína. Vo veľkom počte sa do tejto súťaže zapojili žiaci 6. ročníka.
Vyhlásili sme súťaž o Naj knihu so zameraním – najmenšia, najstaršia, najzaujímavejšia, najväčšia, najnovšia, najtenšia kniha.
V spolupráci s predajňou Svetlo sme zorganizovali predajnú výstavu kníh. A tiež žiaci 1. a 2. stupňa sa zapojili do prípravy a recitácie poetických, ale aj prozaických textov v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín.
Veríme, že aj tieto aktivity pomôžu všetkým zúčastneným mať väčší záujem o náš materinský jazyk, rozvíjať lásku ku knihách, ako aj poznávať krásu ukrytú v umeleckom slove!
v prípade, že ste počas prázdnin boli v zahraničí na dovolenke a náhodou boli v Taliansku – časti Lombardsko, Benátsko – najviac postihnuté koronavírusom – je potrebná min. 14 dňová karanténa, žiaci nesmú ísť do školy. V prípade, že ste neboli v postihnutých oblastiach, je potrebné, aby ste sa po dobu týchto 14 dní monitorovali a ak sa u Vás prejavia nejaké zdravotné problémy, je potrebné ihneď kontaktovať RUVZ, kontakt na Dr. Ranostajovú (odbor epidemiológie) – 0908 460 521, aby nedošlo k rozšíreniu nákazy. Pevne verím, že hrozbu prekonáme bez následkov.
Odporúča sa dodržiavať všeobecné preventívne ochranné opatrenia:
· pravidelne si umývať ruky mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd alebo použiť dezinfekčný prostriedok na báze alkoholu,
· nedotýkať sa očí, nosa a úst neumytými rukami,
· pri kašľaní zakryť ústa a nos jednorazovou vreckovkou a následne ju zahodiť do koša,
· vyvarovať sa úzkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí majú príznaky infekcie dýchacích ciest a ktorí majú najmenej jeden z nasledujúcich príznakov: horúčka, kašeľ, bolesť hrdla a dýchavičnosť.
V druhom mesiaci roka 2020, konkrétne 12. februára, žiaci 2. stupňa navštívili priestory mestskej knižnice v Dome kultúry v Námestove. Dôvodom tejto návštevy bola beseda so spisovateľom, pánom Jozefom Medardom Slovíkom. Spomínaný autor napísal viacero kníh a dôvodom na stretnutie s ním bola aj informácia, že v roku 2020 mu bude vydaná nová kniha rozprávok pod názvom Goral Karol a zázračná bylina. Je to príbeh, v ktorom nechýbajú mnohoraké rozprávkové bytosti. Kniha zároveň prináša kultúrne bohatstvo regiónu Orava – nárečie, ako aj goralské pesničky, nakoľko autor pochádza z neďalekej oravskej obce Rabčice. Ilustrátorom knihy je Miroslav Knap.
Popri prezentácii autorových kníh bol priestor aj na otázky žiakov. Veríme, že spomínané stretnutie podnieti záujem detí o literatúru, bude ich motivovať k tomu, aby vzali do rúk knihu, nechali sa previesť svetom fantázie a tiež cez knihy poznávali históriu a múdrosť našich predkov.
Ďakujeme!
Vo štvrtok , 6. februára 2020 , navštívili našu školu študenti Strednej zdravotníckej školy v Dolnom Kubíne. Žiakov 2. stupňa porozprávali o poskytovaní prvej pomoci v rámci projektu Oravská raketa, do ktorého sa ako škola zapojili.
Prednáška bola obohatená aj o ilustračné video, svedectvá z vlastného života, ako aj o praktické ukážky realizácie prvej pomoci.
Ďakujeme študentom SZŠ v Dolnom Kubíne za sprostredkovanie dôležitých informácií a ich následnú aplikáciu v praxi. Dúfame, že sa nikdy neocitneme v takýchto kritických situáciách a ak áno, už budeme vedieť, ako účinne pomôcť ochrániť zdravie alebo zachrániť život druhého človeka.
Dňa .4 decembra si žiaci našej školy zmerali sily v znalostiach anglického jazyka v školskom kole anglickej olympiády. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách. Kategóriu 1A tvorili žiaci 5. – 7. ročníka. V kategórii 1B súťažili žiaci 8. -9. ročníka. V kategórii 1C sa predstavila žiačka 6.B triedy Emma Williams. Ako po iné roky, ani tento rok nebolo ľahké vybrať tých najlepších. No nakoniec rozhodla odborná porota nasledovne:
Kategória 1A:
Kategória 1B:
Kategória 1C:
Víťazi z jednotlivých kategórii postúpili do okresného kola, ktoré sa konalo 15. januára 2020. Zuzka Miklušičáková na umestnila na krásnom 3. mieste. Srdečne blahoželáme.
Mgr. Zuzana Balcerčíková
Na Cirkevnej základnej škole Sv. Gorazda v Námestove sme dňa 19.12.2019 privítali dvoch zahraničných hostí, ktorí čerstvo pôsobia ako dobrovoľníci v občianskom združení V. I. A. C. v Trstenej. Do piatich hodín s nimi, ktoré prebiehali v pozitívnej a priateľskej atmosfére, boli zapojené všetky ročníky od štvrtého po deviaty.
Hostia, pochádzajúci z Francúzska a Talianska, komunikovali so žiakmi v anglickom jazyku, pričom v širšom spektre zaujímavých aktivít sa miesto ušlo aj tým, ktoré zahŕňali oboznámenie sa s niektorými „vianočnými“ výrazmi v ich rodných jazykoch.
Žiaci mali taktiež možnosť klásť im otázky a oboznámiť sa s ich kultúrou, zvykmi, zaujímavosťami a rovnako si mali príležitosť vyskúšať vlastné herecké, či tanečné vlohy, aj zaspievať hosťom v cudzích jazykoch to, čo sa naučili na našej škole.
Aktivitám a priebehu hodín napomáhali aj učitelia našej školy.
Mladí dobrovoľníci ocenili, že katolícky charakter školy mohli vidieť prítomnosťou kaplnky, aj možnosťou celodennej adorácie, ktorá práve v ten deň na škole prebiehala.
V blízkej budúcnosti má o. z. V. I. A. C. v Trstenej záujem nadviazať užšiu spoluprácu s našou školou formou rôznych krúžkov a aktivít pre žiakov.
Marián Krupáš
To, že potrebujeme jeden druhého, ako aj význam kamarátstva, spolupatričnosti, pomoci druhému, či prekonávania prekážok spoločne predovšetkým všímavosťou a vzájomnou pomocou, sme sa učili a uvedomovali si na hodine náboženskej výchovy.
Najskôr sme si prečítali príbeh o rybke Swimmy, vytvárali sme plagát, na ktorom nás deti – predstavovali plyšové rybky.
Potom sme kreslili, prípadne písali list, prečo je dôležité kamarátstvo, prečo potrebujeme jeden druhého.
Ďakujeme, že aj cez túto aktivitu sme si mohli uvedomiť dôležitosť každého jedného z nás, ako aj sily spoločenstva.
„ Sú to priestory pamätnej izby i obecného múzea, ktoré vybudovala obec v spolupráci so Slovenskou národnou knižnicou v Martine a OKS v Dolnom Kubíne. Iniciátorom vzniku pamätnej izby je Adam Záň, pri jej realizácii pomáhala obec Oravská Jasenica, historik Milan Rakús a Oravské kultúrne stredisko vedené Miroslavom Žabenským. Autorom busty Martina Hamuljaka, ktorá sa tiež nachádza v izbe, je historik a výtvarník Raymond Laura. „
Tieto priestory sme navštívili so žiakmi 6. A 5. ročníka v stredu 15. januára 2020 ako sprievodné podujatie Medzinárodného dňa materinského jazyka.
V pondelok 13. januára 2020 sme sa my – šiestaci vybrali na plánovanú akciu. Navštívili sme mestský úrad, priestory, kde rokujú poslanci mestského zastupiteľstva. Jednotlivými priestormi nás previedol a zaujímavý výklad poskytol pán prednosta Ing. Dušan Jendrašík.
Prezreli sme si obrazy a maľby oravských obcí, ako aj významných osobností Oravy. Na mestskom úrade v spomínaných priestoroch sú aj dva obrazy z miestneho kostola. Daný priestor sa vyznačuje výbornou akustikou, základné umelecké školy tu mávajú svoje koncerty. Na konci našej prehliadky sme si prezreli priestory, kde sídli pán primátor Milan Hubík.
Ďakujeme, že sme si mohli prezrieť tieto priestory a tiež vypočuť zaujímavé slová, ktoré nám mnohé vysvetlili a tým viac táto prehliadka bola pre nás príťažlivejšia!
Najskôr dáme priestor oficiálnemu poďakovaniu: „Ďakujeme za uplynulú spoluprácu pri verejne zbierke Tehlička pre Keralu 2019 . S CZŠ sv. Gorazda ste prispeli €270,00.
Hrubý výnos zbierky predstavoval 137 141,07 eur. Náklady na konanie zbierky boli 21,23 percent. Čistý výnos bol 107 409,57 eur. Za vyzbierané finančné prostriedky aj vy v Kérale pomáhate opraviť povodňou poškodené domy či nanovo postaviť tie úplne zničené a zároveň zabezpečiť spôsob živobytia pre najviac zasiahnuté rodiny. Vďaka.“
Takéto sú slová vďaky organizátorov zbierky.
Aj počas pôstneho obdobia roku 2020 sa chceme stať súčasťou tejto milej a užitočnej aktivity - zriekať sa, nemyslieť na seba a zároveň pomáhať tým, ktorí to najviac potrebujú /modlitbou a tiež kupovaním symbolických tehličiek v CZŠ sv. Gorazda/.
Získané finančné prostriedky budú smerovať do Kakumy.
„Najstaršiu saleziánsku školu v Kakume podmýva rieka s vychýleným korytom. Voda už spôsobila kolaps niekoľkých budov. Ďalšie ohrozené sú priestory s ubytovaním pre učiteľov. Zrútenie školy oberie o vzdelanie vyše 3000 detí a mladých. Vzdelanie je pre deti a mladých utečencov v Kakume jedinou cestou k lepšiemu životu.
Prostredníctvom verejnej zbierky Tehlička chceme zabezpečiť presťahovanie rúcajúcej sa školy na bezpečné miesto. V prvej fáze vybudujeme náhradné ubytovanie pre učiteľov, keďže súčasné ubytovacie jednotky sú ďalšie v poradí pred zrútením. Zachráňte s nami vzdelanie pre viac ako 3000 detí a mladých v utečeneckom tábore Kakuma.“
Aj tento rok sme prijali pozvanie organizátorov zbierky a stávame sa súčasťou jej 15. ročníka .
„Len necelá štvrtina jazykov existujúcich na tejto planéte sa používa v školách.
Na internete nie je zastúpených 90 percent jazykov sveta. Každé dva týždne zanikne jeden jazyk a približne 80 percent afrických jazykov nemá písomnú podobu.
Takúto situáciu UNESCO pravdepodobne predpokladalo už v roku 1999. Prvýkrát sa tento deň konal v roku 2000. 21. február sa stal Medzinárodným dňom materinského jazyka. Materinský jazyk nás sprevádza celý život a tiež ovplyvňuje náš život, naše vzťahy. Predstavuje tiež kultúrne a duchovné dedičstvo, ktoré je potrebné poznať, zveľaďovať a odovzdávať ďalším generáciám.“
Do tohto Medzinárodného dňa materinského jazyka sa po prvýkrát chceme zapojiť ako škola tento rok.
„Mojej matky reč je krásota, je milota, rozkoš, láska svätá....
Môj pokrm dobrý, moja čaša zlatá a moja odev, ktorej neviem ceny.
/P. O. Hviezdoslav – Mňa kedys zvádzal svet/
Počas mesiaca február ponúkame na realizáciu tieto aktivity pre žiakov ako jednotlivcov, triedy aj rodiny:
V posledný deň školského vyučovania v kalendárnom roku 2019, sa v priestoroch našej školy konalo milé podujatie s názvom – vianočná pieseň. Žiaci ročníkov 5. – 9. si spolu so svojimi triednymi učiteľmi pripravili pásmo hudby, spevu, ale aj toho, ako to bolo s vianočnými zvykmi v minulosti.
Mohli sme počuť sólový spev našej žiačky piatačky, vystúpenia jednotlivých tried s prezentáciou kolied a vianočných piesní/ niektorých hudobne sprevádzali aj vyučujúci či samotní žiaci/, siedmaci nám priblížili vianočné tradície a tiež nám prostredníctvom situačných scénok vysvetlili ich význam. Celým podujatím nás milým slovom sprevádzali naše moderátorky – Saška a Aďka.
Vianoce sú časom narodenia Pána ,radosti, rodiny, lásky....Veríme, že aj takto strávený čas nám všetkým pripomenul to najdôležitejšie, o čo v našich životoch ide, resp. Toho Najdôležitejšieho, na príchod Ktorého sme sa počas adventnej aktivity - vďačnosti a ďakovania za osoby a skutočnosti nášho života, pripravovali a samozrejme tešili.
Rodina je miestom lásky a života. Miestom, kde sa rodí život.
/Sv. Ján Pavol II./
Tento citát zdobí aj stenu našej vstupnej chodby, pretože rodina je dôležitá a aj naša škola chce byť takýmto miestom pre formáciu jej zverených detí, miestom lásky a života.
Na sviatok Svätej rodiny, ktorej meno nesie kaplnka cirkevnej základnej školy a tento deň je zároveň i odpustovou slávnosťou, sa už tradične konalo aj stretnutie absolventov. Tento rok to bolo 29. decembra 2019.
Centrom slávenia Vianoc má byť Ježiš Kristus a naša viera v Neho. Centrom tohto dňa bolo slávenia sv. omše, ktorú celebroval vdp. Miloš Pekarčík, námestovský dekan. V homílii pripomenul v duchu vyššie spomínaného citátu to, že manželstvo je sviatosť, v centre ktorej je Ježiš Kristus, ako zdroj absolútnej lásky, lebo je Láska sama. Tiež podčiarkol spoluprácu s Bohom pri odovzdávaní nového života a tiež nezastupiteľnú úlohu rodičov a rodiny pri formovaní im zverených detí. Ich kompetencie, ako aj zodpovednosť je veľká, ale aj radostná, lebo môžu a majú rátať s Božou pomocou. Sv. omšu "hudobne" sprevádzal zbor, ktorý tvoria mladé rodiny našej farnosti.
Po skončení sv. omše sa naši bývalí absolventi, ktorí mali stretnutie po piatich a desiatich rokoch od skončenia štúdia, presunuli do tried, kde ich čakalo pohostenie a stretnutie s bývalými spolužiakmi, triednymi učiteľmi, ako aj s inými pedagógmi. Všetci si zaspomínali na školské časy a zároveň tiež povedali niečo o sebe, o štúdiu, či práci a tí skôr narodení o svojich rodinách, ktoré si založili....
Teší nás, že z nich aj naším pričinením, samozrejme, a Božou pomocou a požehnaním, vyrástli ľudia, ktorí nemyslia na seba, sú schopní urobiť niečo užitočné pre svojich blízkych i vzdialených....
Tiež je pre nás všetkých povzbudením to, že absolventi našej školy sa radi vracajú na miesto, ktoré ich formovalo a veríme, že získané duchovné hodnoty budú aj naďalej žiť a odovzdávať ich ďalej tam a tým, s ktorými sa stretávajú a samozrejme, vo svojich rodinách.
Druháci z motýlikovej triedy Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda potešili v tomto adventnom čase svojich rodičov a starkých. Nacvičili pre nich program plný básničiek, ľudových piesní, scénok a tančekov, ktorými vyčarili na tvárach divákov úsmevy i slzičky šťastia. Na konci ich obdarovali vlastnoručne vyrobenými pozdravmi a porozprávali sa s nimi pri skromnom pohostení. Deti aj rodičia sa už teraz tešia na ďalšie stretnutie.
S tým istým programom potešili deti starkých v Dome Charitas bl. Zdenky Schellinovej v Námestove.
Powered by aSc EduPage