Recitačná súťaž – „Piráti krásy“
„Boh je večný a prichádza k ľuďom cez lásku.“ — Ján Pavol II.
Opäť sme sa zapojili do recitačnej súťaže s názvom: Mladosť a láska, v utorok 6. novembra 2018 v priestoroch ZŠ Brehy sa konal už jej V. ročník. Organizátorom súťaže je Diecézny katechetický úrad Spišskej diecézy.
Súťažilo sa v prednese poézie a prózy. Do súťaže sa zapojili žiačky piateho ročníka: Lilianka Vlčáková, Anežka Turčinová a Zuzka Miklušáková, žiačka ôsmeho ročníka. Lilianka Vlčáková získala krásne 2. miesto v prednese prózy, súťažila s textom o blahoslavenej Anke Kolesárovej.
Srdečne gratulujeme a tešíme sa z úspechov našich žiakov!
Týždeň kariéry
Týždeň karierového poradenstva 5. – 9.novembra 2018
PROGRAM:
5. november 2018
TEST OSOBNOSTI
TESTOVANIE - V čom vynikám a v čom sa potrebujem ešte zlepšiť?
Chceš spoznať samého seba a naučiť sa efektívne poznávať iných? Máš záujem sa zlepšiť v komunikácii a riešení konfliktov, ale nevieš ako na to? Potrebuješ popracovať na svojich kooperačných zručnostiach…Testovanie sa uskutoční počas vyučovania pre žiakov 9. ročníka
7. november 2018
RODIČ A ŽIAK – PLÁNUJEME SPOLU KARIÉROVÚ BUDÚCNOSŤ
Informatívne stretnutie pre rodičov a žiakov, ktorí v rámci prípravy na voľbu povolania majú záujem o poskytnutie informácií vplývajúcich na voľbu povolania.
Konzultácie: výchovný poradca, v priestoroch školy od 12.00 – 13.309. november 2018
PORADENSKÝ ROZHOVOR
Ako zosúladiť osobný, študentský a pracovný život?
Konzultácie a prípadné aktivity pre rodičov a žiakov realizované špeciálnym pedagógom školy: Mgr. Máriou Romaňákovou a sociálnym pedagógom školy: Mgr. Zuzanou Kasan v priestoroch školy od 12.30 – 13.30
Ružencový október
Naša rímskokatolícka cirkev nás počas októbra pozýva k častejšej modlitbe ruženca, teda k opakovaniu „zdravasov“ a rozjímaniu nad životom Pána Ježiša. Počas modlitby zvyčajne držíme v rukách pomôcku na modlenie, ktorú ľudovo voláme pátričky. Ruženec – pátričky je vlastne retiazka so zrnkami a mnohí veriaci nosia ruženec vždy pri sebe. Aby bol vždy po ruke a mohli sa pomodliť nielen v kostole, ale kdekoľvek, nosia ctitelia Panny Márie akýsi „ružencový“ náhrdelník, náramok alebo prsteň.
V októbri aj žiaci našej školy zobrali ruženec do rúk častejšie ako inokedy. Prvou peknou aktivitou, ktorá sa spájala s ružencom, bolo zapojenie do modlitbovej akcie Milión detí sa modlí ruženec. Vo štvrtok 18. októbra sme sa celá škola, učitelia aj žiaci, obracali k Nebeskej Matke a prosili za pokoj a jednotu vo svete.
Druhou zaujímavou a peknou aktvitou bolo vyrábanie vlastných ružencov. V spolupráci s pánom kaplánom Pavlom Garbiarom sme počas ružencového mesiaca usporiadali súťaž o najkrajší ruženec. Nápadom a tvorivosti sa medze nekládli. Pri vyhodnotení súťaže sme vyberali ten najkrajší z 33 ružencov. Veľké, malé, pestrofarebné, mäkké, sladké, prírodné, kvietkové, korálkové. Každý iný, a všetky krásne. Tešíme sa, že sa zapojili toľkí z vás. Nielen žiaci a učitelia, ale ako sme sa dozvedeli, aj celé rodiny vyrábali ten najkrajší ruženec.
Milí žiaci, milé rodiny, ďakujeme za to, že ste nám predviedli, akí ste šikovní a vo vlastnoručne vyrobenom ruženci sme mohli obdivovať vašu tvorivosť a zručnosť. Ale najmä, že ste svojou tvorbou vyjadrili svoj vzťah k Panne Márii a tiež to, že je vám modlitba ruženca blízka.
A tu sú výsledky súťaže o najkrajší ruženec:
1. stupeň
- miesto - Karolínka Katrenčíková - 3.B
- miesto – Magdalénka Fejová - 1.B
- miesto – Terezka Katrenčíková - 1.B
2. stupeň
- miesto – Pavol Kucka - 9.A
- miesto – Tomáš Uhliarik a Pavol Kucka - 9.A
- miesto – Katarína Šimjáková - 6.A
BLAHOŽELÁME!
Misijný jarmok 2018
Mesiac október je v Cirkvi venovaný jej misijnému rozmeru.
„Aj tie najkrajšie myšlienky bez skutkov nie sú ničím. /sv. Terezka z Lisieux/ - to sú slová svätej, ktorá mala túžbu ísť na misie, všetko pre ne obetovala a hoci sa nikdy misionárkou nestala, je považovaná za patrónku misií. Už 4. októbra 2018 nám svoju prácu na misiách v ďalekom Rusku priblížil na besede náš rodák, Róbert Balek, verbista. Učiteľom a žiakom porozprával o radostiach a ťažkostiach misionára. Pekné a užitočné posolstvo pomáhať misiám a misionárom sme sa na CZŠ sv. Gorazda rozhodli naplniť aj tento rok - 26. októbra 2018 sa v priestoroch školy uskutočnil tradičný misijný jarmok. Začal slávením sv. omše o 8.00 v Rímskokatolíckom kostole sv. Šimona a Júdu v Námestove. Po nej prebiehal samotný predaj výrobkov žiakov a rodičov. Výťažok z jarmoku bol venovaný tým, ktorí túto pomoc veľmi potrebujú, tento rok do Ruska.
Srdečne ďakujeme všetkým, ktorí mali otvorené srdce a zapojili sa do tejto reťaze dobra. Nech im je odmenou dobrý Boh!
Keď hudba spája...
Tri dni plné nezabudnuteľných zážitkov a nových skúseností prežil kolektív učiteľov i žiakov Cirkevnej základnej školy sv. Gorazda v Námestove. V čase od 9. do 11. októbra sa totiž na pôde školy konalo 2. nadnárodné stretnutie učiteľov zapojených do projektu Music shapes Europe (Hudba tvaruje Európu) v rámci programu Erasmus+. Uvítací ceremoniál otvorila p. riaditeľka Ing. Mgr. Marta Kurtulíková, ktorá privítala učiteľov z Francúzska, Španielska, Talianska a Dánska. V krátkom programe žiaci zaspievali 4 slovenské ľudové piesne v sprievode školského orchestra, ako aj piesne krajín zapojených do projektu. Hostí zaujalo nielen ľudové pásmo žiakov 2.B, ale i jazyková zručnosť žiačky Laury Bencúrovej, ktorá v svojej prezentácii predstavila krásy Slovenska, ako i úspechy školy.
Hlavným dôvodom návštevy zahraničných hostí na Slovensku však boli pracovné porady týkajúce sa projektu, počas ktorých sa rokovalo o ďalších výmenných pobytoch, učitelia sa učili ľudové piesne, ktoré budú súčasťou záverečného koncertu na Sicílii, a zároveň sa stali na chvíľu opäť žiakmi zapojením sa do aktivít týkajúcich sa výučby anglického jazyka pomocou metódy CLIL.
Hostí uchvátila nielen plavba plťou po rieke Orava, ale i návšteva Oravského hradu, sochy Ježiša Krista v Kline, či pokojná atmosféra Bobrovskej kalvárie. K netradičným zážitkom prispela i ochutnávka tradičných slovenských jedál v skanzene v Zuberci. Všetci zúčastnení hostia odchádzali očarení pestrofarebnou jesennou prírodou ako i slovenskou pohostinnosťou a prijatím.
Púť radosti za bl. Ankou Kolesárovou do Vysokej nad Uhom
V dňoch 19.-21. októbra 2018 sa naši deviataci spolu s mladými pútnikmi z Mútneho a Beňadova vybrali na Púť radosti ku blahoslavenej Anke Kolesárovej. Samotné putovanie k relikvii do Vysokej nad Uhom bolo v sobotu z Pavloviec nad Uhom, kde boli všetci ubytovaní, a kde prebiehal aj celý program od piatku večera. Téma „ Svätosť na dosah“ oslovila všetkých cez pútavé prednášky kňazov, svedectvá hostí aj účastníkov v skupinkách, adoráciu a modlitbu. Každý mal možnosť stíšiť sa, byť sám so sebou, s Bohom, ale aj zažiť radosť z komunikácie a spoločenstva. Otec Pavol Hudák povzbudil všetkých svedectvami, v ktorých sa dozvedá, ako koná bl. Anka v ich životoch a ako pomáha. Pobádal mladých k priateľstvu s touto rovesníčkou - tínedžerkou, ktorej blízkosť bolo cítiť počas celej púte. S návratom domov Anka prišla aj na Oravu. Máme ju už nie len na obrázku, ale najmä vo svojich srdciach. s. Kristiana
Plavecký výcvik
Aj tento školský rok sa naši tretiaci a štvrtáci vybrali potulkami vodníka. Pýtate sa prečo?
Pretože v jesenných dňoch od 24.9-28.9 a 1.10-5.10 2018 s radosťou navštevovali AquaRelax v Dolnom Kubíne, kde absolvovali základný plavecký výcvik.
Niektorí žiaci si zdokonalili svoje plavecké zručnosti, iní sa naučili plávať priamo od základov. Každý jeden deň bol pestrý a zaujímavý. Nové štýly, nové skúsenosti, nové zážitky.
V posledný deň plaveckého výcviku si naši plavci aj zasúťažili, kde musíme pochváliť každého jedného žiaka, pretože každý jeden zvládol a dokázal preplávať celú dĺžku plaveckého bazéna, a to 25 m za výborný čas. Gratulujeme našim plavcom.
Žiaci sa stretli s dobrými inštruktormi z plaveckej školy TULIPÁNIK, ktorí sa žiakom naplno venovali a ukázali im, že sa vody netreba báť. Boli to naozaj dni plné zábavy, radosti, ale i strachu z potopenia sa.
Na záver všetci dostali mokré vysvedčenie, sladkú odmenu a to najlepšie, čo žiakov potešilo, bola vstupenka do AquaRelaxu.
Beseda s misionárom R. Balekom
Mesiac október je v Cirkvi venovaný jej misijnému rozmeru.
Už 4. októbra 2018 nám svoju prácu na misiách v ďalekom Rusku priblížil na besede náš rodák, Róbert Balek, verbista. Učiteľom a žiakom porozprával o radostiach a ťažkostiach misionára.
Tiež prezentoval typické predmety z Ruska – matriošku, kávovar, ikony, oblečenie pre nevestu či ženícha atď. Priblížil nám geografický a aj náboženský rozmer svojho pôsobiska.
Na záver nám dal do pozornosti knižné tituly: Balzam na dušu a tiež cez novodobé komunikačné prostriedky ponúka svoju: „Šálku čaju.“
Ďakujeme za to, že sme na pôde našej školy mohli privítať takého vzácneho hosťa a myslime naňho i naďalej v svojich modlitbách.
Testovanie T5-2018
TERMÍN TESTOVANIA - 21. november 2018 (streda)
TESTOVANIE JE URČENÉ - žiakom 5. ročníka ZŠ
CIELE TESTOVANIA - získať objektívne informácie o výkone žiakov pri vstupe na vzdelávací stupeň ISCED 2 - poskytnúť školám, širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu a komplexnejší obraz o vedomostiach a zručnostiach žiakov z testovaných predmetov, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania.
TESTOVANÉ PREDMETY - matematika slovenský jazyk a literatúra na ZŠ.
TESTOVANÉ UČIVO - obsahovou stránkou a úrovňou náročnosti zodpovedá platnej pedagogickej dokumentácii pre ISCED 1 (Štátny vzdelávací program pre žiakov 1. stupňa ZŠ).
ČAS RIEŠENIA TESTOV - 60 minút – matematika, 60 minút – vyučovací jazyk .
Prváci
Naši prváci majú úspešne za sebou prvý mesiac v škole. Zvládli už aj prechádzku k soche sv. Gorazda, ktorý je patrónom našej školy aj 1.A triedy. V krátkej modlitbe ho poprosili o pomoc a ochranu pre seba a svojich blízkych.
Diakon Ivan v škole
Náš bývalý žiak Ivan Slepčan navštívil našu školu dňa 16.9.2018 a v dvoch piatackých triedach predstavil seba a prípravu na kňazstvo. V mesiaci jún 2018 bol vysvätený za diakona a v tomto školskom roku bude vysvätený za kňaza. Žiakom porozprával príbehy zo svojho života, podelil sa so skúsenosťami z praxe pri vyučovaní náboženstva počas pastoračného ročníka v Bratislave. Nechal priestor aj na otázky a bolo ich naozaj dosť. Svojím bezprostredným prístupom si hneď získal záujem žiakov. Tešíme sa, že náš žiak bude kňazom a chceme mu vyprosovať veľa Božích darov do tejto veľkej služby.
Projekt Erasmus+
Naša cirkevná škola je od minulého roka zapojená do projektu Erasmus plus. Do projektu je celkovo zapojených päť krajín: Španielsko, Francúzsko, Dánsko, Taliansko a Slovensko. Naši žiaci sa v rámci projektu učia ľudové piesne týchto krajín. Každá krajina zvolila štyri ľudové piesne. Za Slovensko sme vybrali tieto piesne: Kukulienka, kde si bola, Tancuj, tancuj, vykrúcaj, Na Orave dobre a Kopala studienku. Projekt sa realizuje počas dvoch rokov. Prvý rok už máme úspešne za sebou a ten druhý nám práve začína. Počas prvého roku sme vycestovali dvakrát a to do Francúzska a v máji do Španielska, kde sa uskutočnil koncert prvých ľudových piesní. Naše žiačky reprezentovali našu školu spevom a hrou na flaute. V Španielsku strávili celý týždeň, kde mali možnosť poznávať okolie a históriu regiónu, ako aj podmienky žiakov v škole, keďže sa zúčastňovali vyučovania každý deň.
Tento rok nás čakajú mnohé akcie v súvislosti s projektom. Začiatkom októbra 2018 privítame učiteľov zúčastnených krajín, ktorým sa budeme snažiť predstaviť náš región návštevou Oravského hradu, Oravskej priehrady a Skanzenu v Zuberci a tiež im ponúkneme možnosť zažiť krásu našej ľudovej hudby. Na začiatku budúceho kalendárneho roka sa naši žiaci vyberú do Dánska a koncom školského roka na Sicíliu do Talianska, kde sa uskutoční veľký záverečný koncert, na ktorom nahráme cédečko so všetkými naučenými ľudovými piesňami. Prostredníctvom projektu žiaci spoznávajú nielen krajiny Európy a ich kultúru prostredníctvom ľudovej hudby, ale aj nadväzujú cezhraničné priateľstva a zdokonaľujú sa v anglickom jazyku.
Mgr. Silvia Holmíková
Prírodovedná exkurzia na Pilsko
Dňa 11. septembra sa naši žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili prírodovednej exkurzie na náš druhý najvyšší vrch Oravy - Pilsko (1557 m.n.m). Ako východisko zo Slovenska slúžia na Pilsko obce Sihelné, Mútne a Oravské Veselé, z ktorých vedú na vrchol turistické chodníky. Z poľskej strany je významným turistickým východiskom obec Korbielów, kde sa nachádza jedno z najvýznamnejších poľských lyžiarskych stredísk. My sme vystúpili na Pilsko z obce Oravské Veselé. Nakoľko počasie nás úplne nesklamalo, len trochu nám mrholilo, z vrcholu Pilska sme napriek tomu mohli pozorovať okolité dedinky (Mutné, Oravské Veselé, ...), taktiež Oravskú priehradu, Tatry, Babiu horu či Malú Fatru. Na vrchole Pilska sa nachádza aj kríž s oltárom, pri ktorom sa každoročne v júli slúži sv. omša. Veríme, že sa našim žiakom daná exkurzia páčila a do budúcna sa tešia na spoznávanie ďalších krás Slovenska, veď často ostaneme prekvapení, že nemusíme ísť ani do zahraničia, ale aj na Slovensku je veľa krásnych miest na spoznávanie, vzdelávanie a aj oddych.
ŠKD September 2018
V šk. r. 2018/19 sa do SKD Fatima prihlásilo 95 detí z 1. – 4. ročníka. Sú zaradené do troch oddelení podľa ročníkov. V septembri sme privítali nových kamarátov v prvom oddelení. Po oddeleniach sme si zopakovali pravidlá ŠKD. Deti sa priebežne prihlasovali na krúžky v CZŠ, CVČ a ZUŠ. Pekné jesenné počasie nám umožnilo tráviť veľa času pri hrách na ihrisku. Deti sa zoznamovali s okolím a zároveň ho aj čistili.
Burza stredných škôl
Oznam pre žiakov a rodičov žiakov 9. ročníka !!!
Nevieš sa rozhodnúť, kde pokračovať v štúdiu na strednej škole?
PORADÍME TI...Prezentácia SŠ z rôznych regiónov Slovenska, prípadne potenciálnych zamestnávateľov, sa uskutoční dňa 10. októbra 2018 na Hviezdoslavovom námestí v čase od 14.00 – do 17.00.
Tešíme sa na Vás!
Folklórne vystúpenie ,,Čižíček, čižíček" 1.B
História školy
"Najlepším spôsobom, ako ukázať Bohu a ľuďom svoju vďačnosť je prijímať všetko radostne."
Sv. Matka Tereza
Po roku 1989 aj v Námestove kresťansky založení rodičia začali rozmýšľať o vzniku cirkevnej základnej školy. Ich myšlienky začali nadobúdať prvé konkrétne podoby v roku 1996. Veľkú zásluhu na vzniku CZŠ mal už zosnulý vdp. Jozef Vrbovský, bývalý námestovský prodekan. Na jeho podnet je patrónom školy práve sv. Gorazd. Škola bola slávnostne otvorená 2.9.1999.
Veľká vďaka tiež patrí bývalému p. dekanovi vdp. Blažejovi Dibdiakovi, ktorý bol pre školu veľkou oporou.
Prvou riaditeľkou školy sa stala Mgr. Mária Laučeková, ktorá mala neľahkú úlohu pri budovaní školy. Po nej viedla školu Mgr. Magdaléna Škombárová, ktorá sa snažila, aby si škola našla miesto vo vedomí Námestovčanov. V ich línii pokračuje súčasná p. riaditeľka Ing. Mgr. Marta Kurtulíková.
V školskom roku 2018/2019 si pripomíname 20. výročie vzniku školy.
Ďakujeme Pánu Bohu za tento dar!
„Narodil sa nový školský rok...“
Možno sa čudujete, prečo taký titulok! Každý z nás má rád svoje narodeniny. Dostaneme darčeky, zablahoželajú nám, ľudia nám prajú niečo pekné....
Keď teraz začíname nový školský rok, tak on sa tiež narodil a my slávime narodeniny. Tak, čo vám popriať? Asi by ste čakali slová, žeby sa čím skôr skončil... No aj to, ale najmä, aby z vás, žiaci, sa stali múdri, rozumní a slušní ľudia. Rodičia a pedagógovia vám v tom chcú pomáhať. A tu sa vynára tiež potreba byť vytrvalí. To sú niektoré myšlienky z príhovoru námestovského p. dekana Miloša Pekarčíka, ktoré zazneli počas sv. omše.
Ďalej sa v spomienkach vrátil k svojmu otcovi, ktorý choval poštové holuby, vždy čakal a radoval sa, keď sa všetky vrátili domov aby mohol pokračovať v starostlivosti o ne. Tak aj vaši rodičia sa o vás zaujímajú, starajú sa o vás, aby z vás vyrástli dobrí ľudia. A tešia sa z vás.
P. riaditeľka nám potom v priestoroch školy popriala všetko dobré, pripomenula Božiu pomocou a sprevádzanie a tento nový školský rok 2018/2019 je vlastne jubilejný, pretože škola si pripomenie 20. výročie vzniku. Preto tento školský rok bude sprevádzať myšlienka vďačnosti za Božie dobrodenia a Jeho sprevádzanie.
Tak vykročme spolu s Božím požehnaním do dní, ktoré nás čakajú....