Elektroodpad - dopad
Navštívili sme firmu SKmobil
V rámci projektu Elektroodpad – dopad sme so žiakmi z akčného tímu navštívili firmu SKmobil. Firma sídli v Námestove a zaoberá sa predajom nových výrobkov, hlavne mobilov, počítačov, registračných pokladní a na trhu funguje už 22 rokov.
Firma sa tiež vo veľkej miere venuje oprave mobilov, počítačov a rôznych drobných elektronických produktov, tiež predaju repasovaných počítačov a mobilov o ktoré je značný záujem. Žiaci si pripravili množstvo zaujímavých otázok. Dozvedeli sa, že najstarší mobil, ktorý opravili mal 20 rokov. Veľmi sa tešia, ak sa im podarí opraviť produkty, ktoré vyzerali beznádejne. Ukázali nám aké rôzne prístroje používajú pri oprave, žiakov najviac zaujal mikroskop a laser. Zaujímali sme sa, či vidno rozdiel v kvalite výrobkov. Povedali nám, že je to vidieť hlavne podľa značky. Poruchy, ktoré najčastejšie opravujú sú displeje a nabíjacie konektory. Odkedy majú registračný systém, tak opravili okolo 50 000 zariadení.
Žiaci boli zvedaví, prečo si vybrali tento smer podnikania, no odpoveď znela, že pôvodne v tom nebolo environmentálne vnímanie, ale postupom času sa firma začala snažiť uplatňovať ekologické princípy. V prevádzke separujú odpad, majú nainštalované solárne kolektory a splachujú dažďovou vodou. Zaujímavosťou je, že firma sídli v dome, kde v Námestove pôsobil Pavol Országh Hviezdoslav.
Ďakujeme veľmi pekne pánovi J. Sivoňovi za prijatie nášho tímu a trpezlivé odpovedanie na zvedavé otázky našich žiakov.
4
U prvákov
Naši prváci už vedia kam s elektrickými vecami, ktoré nám už doslúžili. Učili sa to im blízkou formou, cez obrázky, maľovanie, bludisko a krátke videá. Ukázali sme si kde máme v škole nádobu na zber drobného elektroodpadu a v triede sme počítali koľko elektrospotrebičov sa tam nachádza. Rozprávali sme sa o hračkách na batérie, ktoré sa často veľmi rýchlo pokazia a čo potom urobiť s použitými batériami. Ešte sú malí, ale veľmi vnímaví a chcú sa učiť nové veci.
2
S druhákmi na tému Elektroodpad - dopad
Diskutovali sme o tom, aké elektrospotrebiče poznajú, či vedia, kde takéto spotrebiče odovzdať, keď nám už doslúžia. V osemsmerovke hľadali názvy spotrebičov a vylúštili jej riešenie. Pozreli sme si krátke video o elektrických hračkách, či majú také hračky doma a tiež o tom, kde patria vybité batérie. V skupinovej práci hľadali cestu v bludisku, kam vyhdodiť použité a vybité batérie. Ukázali sme si v škole nádobu na zber drobného elektroodpadu a v omaľovánke vyfarbovali elektroodpad. Žiaci sa aktívne zapájali a tešili sa, že sa niečo nové naučili.
1
Ako funguje zberný dvor?
Náš akčný tím bol zisťovať, ako funguje zber elektroodpadu v meste Námestovo. Navštívili sme Technické služby mesta. Na Zbernom dvore môžu občania okrem elektroodpadu doviezť aj papier, plast, sklo, drevo, objemný odpad, drobný stavebný odpad, biologický rozložiteľný odpad a 2x do roka roka je naplánovaný zber nebezpečného odpadu ako farieb, laku, technického oleja, liekov a iné.
Zistili sme, že v roku 2024 sa na Zbernom dvore vyzbieralo/v tonách/ elektroodpadu:
- žiarivky-0,01 t
- vyradené zariadenia obsahujúce chlórfluórované uhľovodíky - 1,54t
- vyradené elektrické a elektronické zariadenia - 4,81t
Vyzbieraný elektroodpad putuje do spoločnosti MONSO - Marián Ondrík. Obyvatelia môžu elektroodpad odovzdať aj vo firme EkoRay, ktorá pôsobí priamo v meste Námestovo.
Žiarovková konšpirácia
V rámci projektu Elektroodpad dopad žiaci ôsmeho a deviateho ročníka pozerali a diskutovali o dokumente Žiarovková konšpirácia.
Asociácia výrobcov žiaroviek - "Phoebus cartel" - bola prvým záujmovým zoskupením výrobcov, ktorí sa dohodli na znižovaní kvality výrobkov tak, aby ich mohli viacej predať - v prípade žiaroviek išlo o používanie menej odolných vlákien. Tento princíp - princíp plánovaného zastarávania produktov - postupne prevzali mnohí svetoví výrobcovia a riadia sa ním dodnes. "Užitočný" výrobok jednoducho nemôže byť večný - inak by sa ich toľko nepredalo. Dokument skúma používanie tohto princípu, ktorý vznikol v 20-tych rokoch min. storočia, v dnešnom priemysle.
Postrehy žiakov:
- Pojem ,,plánované zastarávanie,, je pre mňa úplne nový.
- Je nespravodlivé voči spotrebiteľom, že výrobcovia vyrábajú tak, aby sa veci po určitom čase pokazili.
- Zaujalo ma, že nylonky vedeli vydržať tak dlho, bolo by super, keby to aj dnes bolo tak.
- Uvedomujem si, že nie moc kvalitné produkty znamenajú viac odpadu.
- V dokumente bolo vidno rozdiel medzi Amerikou, kde sa snažili čo najviac vyrábať a predávať a medzi Európou, kde chceli vyrábať kvalitné veci, ktoré vydržali skoro celý život.
- Veľa ľudí sa naučilo kupovať veci, ktoré vôbec nepotrebujú, chcú mať vždy najnovší model.
- Neverila som tomu, že výrobcovia schválne skracujú trvanlivosť
Tajný život mobilu
V rámci projektu Elektroodpad – dopad žiaci 5. ročníka absolvovali online kurz s názvom Tajný život mobilu. Mali možnosť dozvedieť sa mnoho zaujímavých informácií.
Koľko krajín precestoval váš mobil? Aké príbehy v sebe ukrýva? A ako súvisí s klimatickou zmenou? Žiaci a študenti odhalia, koľko krajín navštívil ich mobil, s akými ľuďmi a zvieratami sú prepojení, hoci ich nikdy nestretnú. Kurz sa venuje aj "nepekným" tajomstvám mobilných telefónov, o ktorých málokto vie a ani o nich nechce rozmýšľať. Nerasty použité na ich výrobu ťažia často deti v neadekvátnych pracovných podmienkach, je pre ne ničená príroda a použité končia na rozsiahlych nelegálnych skládkach v rozvojových krajinách.
O elektroodpade aj v medzinárodnom tíme
Našich kamarátov z mobility Erasmus+, ktorí k nám prišli z Malty, Portugalska a Poľska sme školili o elektroodapade. Hneď prvý deň bola aktivita elektro - BINGO ako ,,icebreaking,,. Pripravili sme pre nich skladanie odpadovej pyramídy, ukážku filmu Vitajte v Sodome a tiež sa zamýšľali, koľko elektro - spotrebičov použijú od prebudenia až po príchod do školy. Veríme, že aj vďaka týmto poznatkom sa budú viac zamýšľať nad témou elektroodpad.
4
Dokumentárny film - Vitajte v Sodome
V rámci projektu Elektroodpad – dopad žiaci ôsmeho ročníka pozerali pútavý dokument o najväčšej skládke elektroodpadu a zároveň o jednom z najtoxickejších miest sveta Ghana. Na tomto mieste končí ročne 250-tisíc ton elektroodpadu z celého sveta. Ilegálne. Možno aj váš smartfón. Býval to africký močiar. Dnes je to obria skládka vyradenej európskej elektroniky a jedno z najjedovatejších miest na svete. Hovoria tomu Sodoma. Peklo pre človeka, raj pre biznis. Ghanské Agbogbloshie vibruje hlukom pracujúcich ľudí. Preberajú, zbierajú, vykupujú a spaľujú. Na recyklácii šrotu tu stojí celý hospodársky ekosystém, v ktorom má každý účastník svoje špecifické miesto. A tiež svoj príbeh. Svetom, kde sa špina podivuhodne splieta s farebnosťou, prach s lyriku a apokalyptičnosť s magickým realizmom.
Postrehy žiakov:
Obracajú tam každú jednu mincu, aby sa mohli napiť alebo najesť. Veľa ľudí sa tam nedožije ani 50 rokov z toho ako tvrdo pracujú. Deti nemajú možnosť chodiť do školy, ale musia manuálne pracovať. Vážne si to, čo máme. Ema
Príde do Ghany odpad z Európy a Ameriky, rozoberú ho a potom ho naspäť predajú do Európy a Ameriky. Matúš
Je tam veľa chorôb, ale ľudia musia stále pracovať. Tobiáš
Máme šťastie, že žijeme tam, kde žijeme. Viki
Sme radi, že chodíme do školy a nemusíme pracovať, máme pitnú vodu a jedlo. Soni, Táni
Mladí sa tam aj zabávajú a tancujú. Paľo, Gregor
Ťažko pracujú všetci. Angelina
Pracujú aj deti. Mariannka
Ľudia sú chudobní a sú ochotní pracovať veľa hodín. Matúš
Zarábajú na odpadkoch, keď ich pozbierajú, tak ich predajú. Paľo, Gregor
Vzdelávací kurz v Zaježovej
Akčný tím, ktorý tvorí jeden učiteľ a dvaja žiaci, sa zúčastnil na trojdňovom kurze vo vzdelávacom centre Zaježová, kde spolu s ostatnými tímami zo Slovenska spoločne preskúmali problematiku životného cyklu elektroniky a možnosti recyklácie odpadu.
Kurz začal exkurziou v závode ZEDKO, s.r.o v Banskej Bystrici, ktorý sa venuje ručnej recyklácii elektroodpadu.
Čo je ukryté za výrobou mobilného telefónu?
Akú cestu prejde mobil od ťažby koltánu v afrických baniach, cez výrobné linky až k nám, domov? A aké sú možnosti zníženia ekologickej stopy našej elektroniky a možnosti jej likvidácie?
Súčasťou kurzu je časť venovaná opraviteľnosti ale aj zbytočnosti niektorých elektro-výrobkov a našej uvedomelej spotrebe. Zzamýšľali sme sa aj nad tzv. “nepotrebnými” elektrospotrebičmi, ktoré nám zdanlivo majú uľahčiť život
. Aký je Váš názor?
Veľká časť kurzu je prenesená do exteriéru a zúčastnené tímy si vyskúšajú učenie vonku. Vedomosti sme si overili pri záverečnom súboji v Kahoot, kde sme ako tím vyhrali. :)
Kurz bol aj príležitosťou nadviazať vzájomnú spoluprácu a premyslieť si sled aktivít a opatrení, ktoré bude realizovať v priebehu školského roka na svojej škole a pre verejnosť.
Ako nám bolo sa dozviete aj z týchto fotografií:
15
Kontajner na drobný odpad
Zapojili sme sa do projektu Elektroodpad - dopad, v rámci ktorého budeme v našej škole zbierať drobný elektroodpad. Nádoba na tento odpad je umiestnená pri vchodových dverách.
Aký elektroodpad patrí do kontajnera?
Kontajner slúži výlučne pre malé elektrozariadenia, ktoré sú vyobrazené na samolepkách, resp. pre také elektro, ktoré sa zmestí do kontajnera: kalkulačky, mobily, holiace strojčeky, fény, kulmy a žehličky na vlasy, rýchlo varné kanvice, mixéry, stolové lampy, malé rádia, fotoaparáty, kamery, nástroje pre domácnosť – vŕtačky, skrutkovače, atď., elektrické zubné kefky a všetko čo sa zmestí do kontajnera.
Ďakujeme, že triedite odpad a odovzdávate elektroodpad tam, kam patrí.