• Erasmus 2022 - 2027

• Návšteva v Dánsku

• Dni prežité v Dánsku

Navštívili sme krajinu, ktorá ako prvá zrušila otroctvo, vznikla tam skladačka Lego a rozprestiera sa na 440-tich ostrovoch. Dáni patria medzi najšťastnejších ľudí na svete. Potrpia si na vkusne zariadený dom a jedlo si najradšej pripravujú vo vlastnej kuchyni.

V nedeľu večer 19. februára 2023 sme nasadli do červeného autobusu, ktorý sa stal naším spoločníkom na ceste do Dánska. Posádku tvorilo 15 žiakov a 2 pani učiteľky z CZŠ sv. Gorazda v Námestove  a 10 žiakov, 2 pani učiteľky zo ZŠ Oravská Polhora. Cesta nám ubiehala pri spoločných rozhovoroch, počúvaní hudby, hrách a trochu sme aj podriemali.

Poľsko sme prešli v noci bez prestávky. V Nemecku sme sa zastavili obzrieť si  prímorské mesto Flensburg.

Pri vstupe do Dánska nás zdržala dopravná nehoda. Našťastie my sme stáli len v kolóne. Podvečer sme  dorazili pred školu v mestečku Brenderup. Naše hosťujúce rodiny nás už čakali a žiaci sa zvítali so svojimi dánskymi kamarátmi. Druhý deň sme strávili v škole Anna Trolles. Pozreli sme si triedy aj okolie školy. Dánski žiaci si pre nás pripravili hudobný koncert a po obede športové aktivity. Naši žiaci nám porozprávali prvé dojmy z nového domova. Vládla medzi nami dobrá nálada a očakávanie, čo nové zažijeme.

V stredu ráno sme nasadli do autobusu smer hlavné mesto Dánska Kodaň. Prehliadku sme začali výnimočne. Videli sme výmenu stráží pri kráľovskom paláci. Pokračovali sme k Malej morskej víle. Socha sa nachádza na pobreží a oslávila už viac ako 100 rokov. Je symbolom mesta Kodaň. Fotografia s touto útlou kráskou parí k základným suvenírom z návštevy mesta. Zážitkom bol aj vyhliadkový autobus HOP ON HOP OFF.

Centrum mesta pretína hlavná ulica Stroget. Tvoria ju krásne farebné domy. Stala sa symbolom nakupovania, obchodov a reštaurácií. Je najdlhšou a najstaršou pešou ulicou sveta.

Vo štvrtok sme navštívili rodné mesto Hansa Christiana Andersena  Odense. Rozprávky tohto autora sú známe po celom svete. Prešli sme sa mestom po rozprávkovom chodníku so sochami ako Cisárove nové šaty, Statočný cínový vojačik, Pastierka a kominárik.... Nezabudli sme sa odfotiť pri rodnom dome spisovateľa.

Po meste nás sprevádzali dánski učitelia a žiaci. Pozvali nás na pravé street food jedlo. Po obede nás čakala prehliadka múzea H. CH. Andersena. Expozícia bola tvorená modernými technológiami a zaujala aj našich teenagerov. Večer sme strávili v škole pri dobrotách, ktoré pripravili dánski rodičia. V piatok ráno sme sa rozlúčili a vydali na cestu domom.

O svoje zážitky sa podelil dievčatá Maxima a Lívia:

V Dánsku bolo super. Upevnili sa vzťahy medzi nami a Dánmi. Zažili sme veľa zážitkov. Hrali sme rôzne hry a spoznali niektoré dánske mestá. Prešli sme Kodaň aj rodné mesto H. Ch. Andersena - Odense. Zistili sme, ako fungujú školy a celkový život v Dánsku. Väčšina z nás si odniesla len dobré zážitky a priateľstvá. Bývala som v super rodine. Mama výborne varila a otec piekol dánske koláče. Alma veľmi dobre komunikuje po anglicky. Má veľmi zlaté mladšie sestry. Dom majú priestranný a moderne zariadený. Páčilo sa mi, keď sme boli vonku s Almou a jej kamarátkou Rosou a so Sofi a Vanes. Aj príroda je tam pekná.